EU je u petak odobrila prodaju vakcine za zaštitu odojčadi od respiratornog sincicijalnog virusa (RSV), bolesti koja u najgorim slučajevima može dovesti do upale pluća i bronhiolitisa.
Ovlašćenje za stavljanje u promet za jab, nazvano Abrisvo i koje je napravio Pfizer, na nivou bloka, usledilo je nakon odobrenja od strane Evropske agencije za nadzor lekova, Evropske agencije za lekove (EMA) prošlog meseca.
Američka administracija za hranu i lekove dala je u ponedeljak sopstveno odobrenje za istu vakcinu za bebe.
Evropska komisija je saopštila da je odobrenje Abrisvo-a za odojčad, a takođe i za starije osobe, dato uoči evropske jeseni i zime, kada se broj slučajeva povećava.
„Ovo je naša prva vakcina protiv RSV-a koju je odobrila EU i koja ne štiti samo starije odrasle osobe, već i bebe, već od rođenja“, rekla je komesarka EU za zdravlje Stela Kirijakides.
Ona je napomenula da je RSV kod dece „vodeći uzrok hospitalizacije u EU“ i da se raduje što će 27 zemalja članica staviti vakcinu na raspolaganje u okviru nacionalnih programa vakcinacije.
EMA je saopštila da se vakcina daje trudnicama, tako da se bebe rađaju sa imunizacijom protiv RSV-a koja traje šest meseci.
Dok je odobrenje širom EU bilo prvo za odojčad, druga vakcina protiv RSV-a, lek Arekvi koji proizvodi GlakoSmithKline, već je odobren u celom bloku od juna za osobe starije od 60 godina. Sada će joj se pridružiti i Pfizer ubod za odrasle u tome starosna grupa.
RSV obično izaziva blage simptome slične prehladi, ali može biti ozbiljan za bebe, starije osobe, one sa slabim imunološkim sistemom i osnovnim stanjima.
U teškim slučajevima može izazvati upalu pluća i bronhiolitis, upalu malih disajnih puteva duboko u plućima.
Odobrenje novih RSV vakcina je kulminacija višedecenijskog lova na zaštitu ranjivih ljudi od uobičajene bolesti.
Abrisvo je dvovalentna vakcina – što znači da štiti od više od jednog soja virusa – i kada se daje osobi, njihov imuni sistem generiše specifična antitela i T-ćelije (ćelije imunog sistema) koje pomažu u sprečavanju infekcije RSV-om.
Britansko-švedska farmaceutska kompanija AstraZeneca i francuski Sanofi već imaju na tržištu EU terapeutski lek za RSV pod nazivom Beifortus od novembra prošle godine, za upotrebu kod beba kojima je potrebna medicinska pomoć.
Analitičari predviđaju da bi tržište za sprečavanje RSV moglo da vredi više od 10 milijardi dolara u narednoj deceniji, a očekuje se da će uskoro uslediti slični snimci drugih proizvođača, uključujući Modernu.