Možda postoje etičke prepreke za usvajanje veštačke inteligencije (AI) u lečenju raka, prema studiji objavljenoj na mreži 28. marta u JAMA Netvork Open.
Andrju Hantel, MD, sa Dana-Farber Instituta za rak u Bostonu, i kolege su procijenili stavove onkologa o etičkim domenima upotrebe AI u kliničkoj nezi. Analiza je obuhvatila 204 odgovora na anketu iz 37 država.
Istraživači su otkrili da je većina učesnika (84,8%) izjavila da modele kliničkih odluka zasnovane na veštačkoj inteligenciji moraju da objasne onkolozi da bi se koristili u klinici, dok je 23,0% izjavilo da takođe moraju da budu objašnjivi pacijentima. Osam od 10 (81,4%) je podržalo pristanak pacijenata za korišćenje AI modela tokom donošenja odluka o lečenju.
U scenariju u kojem je model odluke AI odabrao drugačiji režim lečenja nego što je onkolog planirao da preporuči, većina ispitanika je rekla da će predstaviti obe opcije i pustiti pacijentu da odluči (36,8%), pri čemu je veća verovatnoća da će oni iz akademskog okruženja nego oni iz drugih podešavanja koja omogućavaju pacijentu da odluči (odnos šanse, 2,56). Tri četvrtine ispitanika (76,5%) se složilo da bi onkolozi trebalo da štite pacijente od pristrasnih alata AI, ali samo 27,9% je bilo uvereno u njihovu sposobnost da identifikuju loše reprezentativne modele veštačke inteligencije.
„Ovi nalazi sugerišu da primena AI u onkologiji mora uključiti rigorozne procene njenog uticaja na odluke o nezi, kao i odgovornost odlučivanja kada se pojave problemi u vezi sa upotrebom veštačke inteligencije“, pišu autori.
Nekoliko autora je otkrilo veze sa farmaceutskom i biotehnološkom industrijom.