Odbijanje energetskih napitaka povezano je sa lošim snom i nesanicom među studentima, otkriva velika norveška studija objavljena u časopisu BMJ Open.
I što je učestalost konzumiranja veća, učenici su imali manje sati noćnog zatvorenog oka. Ali čak i samo povremena konzerva – 1-3 puta mesečno – povezana je sa povećanim rizikom od poremećaja sna, pokazuju nalazi.
Energetska pića sadrže prosečan sadržaj kofeina od 150 mg po litru, kao i šećer, vitamine, minerale i aminokiseline u različitim količinama, napominju istraživači. Prodaju se kao mentalna i fizička opomena, popularni su među studentima i mladim ljudima uopšte.
Iako postoje neki dokazi koji ukazuju na to da oni smanjuju kvalitet sna, nije jasno na koje aspekte spavanja može uticati više ili manje, ili da li postoje razlike u ovim efektima koje su specifične za pol.
Da bi dalje istražili ova pitanja, istraživači su se oslonili na 53.266 učesnika od 18 do 35 godina starosti u Studiji o zdravlju i dobrobiti studenata (studija SHOT22) – najnovijem talasu velikog nacionalnog istraživanja studenata koledža i univerziteta. u Norveškoj.
Učenici su upitani koliko često konzumiraju energetska pića, sa opcijama odgovora: dnevno, nedeljno (jednom; 2–3 puta; 4–6 puta), mesečno (1–3 puta) i retko/nikad.
Takođe su im postavljana detaljna pitanja o njihovim uobičajenim obrascima spavanja: kada su otišli u krevet i ustali; koliko im je trebalo da zaspu (latencija spavanja); budnost nakon odlaska na spavanje. Efikasnost spavanja je zatim izračunata iz ukupnih noćnih sati sna u odnosu na vreme provedeno u krevetu.
Nesanica je definisana kao teškoće sa zaspanjem i spavanjem i rano buđenje najmanje tri noći u nedelji, plus dnevna pospanost i umor najmanje tri dana u nedelji, najmanje tri meseca.
Odgovori ankete su ukazali na jasne polne razlike u obrascima konzumiranja energetskih pića. Na primer, žene su češće nego muškarci prijavile da nikada ili retko konzumiraju energetska pića: 50% naspram 40%.
Od onih koji su rekli da piju ova pića, 5,5% žena je reklo da ih pije 4-6 puta nedeljno, a nešto više od 3% je prijavilo dnevnu konzumaciju. Uporedive brojke za muškarce bile su 8% i 5%, respektivno.
Ali postojala je jasna povezanost između doze i odgovora za oba pola između konzumiranja energetskog pića i manje sati sna.
I muškarci i žene koji su prijavili dnevnu potrošnju spavali su oko pola sata manje od onih koji su prijavili samo povremenu ili nikakvu potrošnju. Slične asocijacije su takođe primećene za buđenje nakon uspavljivanja i duže da se zaspi.
A povećanje potrošnje bilo je povezano sa odgovarajućim povećanjem vremena noćnog buđenja i vremena potrebnog da se zaspi – lošija efikasnost spavanja.
Nesanica je takođe bila češća među ženama i muškarcima koji su prijavili dnevnu potrošnju nego među onima koji su prijavili povremenu ili nikakvu potrošnju: 51% prema 33% (žene) i 37% prema 22% (muškarci).
Sve u svemu, veća potrošnja energetskih napitaka bila je povezana sa povećanim rizikom od problema sa spavanjem u svim proučavanim aspektima, sa najjačim vezama za kratko trajanje sna.
U poređenju sa onima koji su prijavili da nemaju ili samo povremeno piju energetska pića, muškarci koji su prijavili dnevnu konzumaciju imali su više nego dvostruko veće šanse da kažu da spavaju manje od šest sati po noći, dok je kod žena veća verovatnoća da će to učiniti 87%.
Ali čak i oni koji su prijavili da piju energetsko piće samo 1-3 puta mesečno i dalje su bili pod povećanim rizikom od problema sa spavanjem.
Ovo je opservaciona studija, i kao takva, ne mogu se izvući čvrsti zaključci o uzroku. I istraživači priznaju da bi obrnuta uzročnost – pri čemu bi potrošnja energetskog pića mogla biti posledica lošeg sna, a ne obrnuto – mogla da objasni pronađene asocijacije.
Nije bilo informacija ni o vremenu konzumiranja, niti o tačnim popijenim količinama, a studija se oslanjala na samoprocenu, a ne na objektivne mere potrošnje i obrazaca spavanja.
Ipak, istraživači zaključuju: „Rezultati trenutne studije pokazuju da postoji čvrsta povezanost između učestalosti konzumiranja [energetskog pića] i različitih parametara sna.
„Identifikovanje promenljivih faktora rizika za probleme sa spavanjem među studentima i studentima je od vitalnog značaja i naši rezultati sugerišu da bi učestalost … konzumiranja mogla biti moguća meta za intervencije.“