Istraživački tim sa Univerziteta Laval pokazao je prednosti kamu-kamua na nealkoholnu masnu bolest jetre, koja pogađa preko sedam miliona ljudi u Kanadi. Ovo egzotično voće smanjuje nivo masti u jetri.
Tokom 12 nedelja, trideset učesnika je uzimalo ili ekstrakt kamu-kamu ili placebo u različito vreme u ovom randomizovanom kliničkom ispitivanju. Učesnici su bili podvrgnuti magnetnoj rezonanciji (MRI) da bi se odredio nivo masti u jetri. Naučnici su primetili smanjenje lipida u jetri za 7,43% kada su učesnici studije uzimali ekstrakt kamu-kamua. Sa placebom, primetili su povećanje masti u jetri za 8,42%.
„To je značajna razlika od 15,85%“, kaže Andre Marette, profesor na Medicinskom fakultetu i istraživač na Institut universitaire de cardiologie et de pneumologie de Kuebec—Universite Laval (IUCPK), koji je vodio studiju.
Ovaj efekat potiče od polifenola sadržanih u kamu-kamu i njihovog odnosa sa crevnom mikrobiotom. „Mikrobiota metaboliše velike molekule polifenola koje creva ne mogu da apsorbuju, pretvarajući ih u manje molekule koje telo može da asimiluje kako bi smanjilo masnoću jetre“, objašnjava Andre Marette.
Njegov tim je identifikovao dva potencijalna mehanizma delovanja za ove male polifenole. „Oni bi mogli da smanje lipogenezu, odnosno formiranje lipidnih kapljica u jetri. Takođe bi mogli da stimulišu degradaciju lipida oksidacijom. Kombinacija ova dva mehanizma verovatno objašnjava visoku efikasnost ekstrakta, jer igramo na obe strane novčić“, izvještava profesor Marette, koji je sarađivao sa naučnicima na Institutu za ishranu i funkcionalnu hranu (INAF).
Međutim, tim je primetio široku varijabilnost u odgovoru na camu-camu. „Pretpostavljamo da početna crevna mikrobiota utiče na odgovor na polifenole. Ako pronađemo faktore koji su uključeni, možda ćemo moći da modifikujemo mikrobiotu i povećamo efikasnost ekstrakta“, objašnjava profesor Marette.
Iako je kamu-kamu egzotično voće, ekstrakt je lako dostupan u obliku kapsula. Međutim, profesor Marette naglašava važnost provere sadržaja određenih polifenola, jer nisu svi komercijalni proizvodi ekvivalentni.
Brusnice, koje takođe sadrže niz delimično različitih polifenola, takođe mogu imati zaštitni efekat. U budućnosti, profesor Marette se nada da će istražiti da li bi kombinovanje kamu-kamua i brusnice moglo imati sinergistički efekat.