Ekstracelularni vezikuli mogu biti potencijalni novi tretman za akutnu povredu bubrega

Ekstracelularni vezikuli mogu biti potencijalni novi tretman za akutnu povredu bubrega

Akutna povreda bubrega ima mnogo različitih uzroka koji mogu dovesti do visoke stope smrtnosti ako se ne leče pravilno. Trenutno postoje ograničene terapijske strategije za lečenje akutne povrede bubrega. Međutim, nova zajednička studija Medicinskog fakulteta Univerziteta u Kardifu i Medicinskog univerziteta Tajpej otkrila je „glavne eksperimentalne dokaze“ u vezi sa terapeutskim potencijalom ekstracelularnih vezikula kod akutne povrede bubrega.

Studija „Pristupi sistema ekstracelularnim vezikulama dobijenim iz ćelijske kulture za terapiju akutne povrede bubrega: izgledi i izazovi“ objavljena je u časopisu Funkcija.

Ekstracelularne vezikule su vezikule vezane za membranu koje luče različiti tipovi ćelija i koji mogu poslužiti kao terapija bez ćelija putem prenosa bioaktivnih (uticaj na žive organizme) molekula. Međutim, autori ove studije priznali su nedovoljno razumevanje ekstracelularnih vezikula i potrebno je više istraživanja.

Trenutno postoji nedostatak standardizacije ili dogovorenih najboljih praksi za akutnu povredu bubrega, a većina istraživačkih članaka koristi različite metode izolacije ekstracelularnih vezikula, doze, vremena i puteve primene, od kojih se mnogi ne mogu lako prevesti na ljude.

„Izvedene iz ćelija [ekstracelularne vezikule] očigledno imaju veliki potencijal u terapiji [akutne povrede bubrega] i njihova aktivnost je dosledno pokazana na višestrukim životinjskim modelima“, napisao je istraživački tim.

„S obzirom na njihovu prirodnu ulogu kao dinamičkih medijatora parakrinih efekata i tereta biološki aktivnih supstanci, postoji i jaka biološka prihvatljivost za njihovu terapeutsku upotrebu.“