Dok se škole i roditelji podjednako bore sa sve većom popularnošću e-cigareta ili „vapinga“, zabrinuti za zdravlje pluća svojih mladih ljudi, postoji još jedan razlog za uzbunu; rizik za njihovo lice, zube i vilicu.
Iako izuzetno retke, e-cigarete mogu spontano eksplodirati – a posledice mogu biti razorne.
Na Univerzitetu La Trobe ispitali smo sve objavljene slučajeve eksplozije vape-a širom sveta – uglavnom izveštaje o slučajevima koje su sačinili kliničari u zemljama kao što su SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Malezija i objavili naše nalaze u časopisu Journal of Oral and Makillofacial Surgeri.
Incidenti su bili retki; u poslednjih 10 godina zabeležena su samo 32 slučaja spontane eksplozije vape. Međutim, ono što je zaista alarmiralo je ozbiljnost povreda.
Kada vape eksplodiraju, može doći do velikih povreda od opekotina i eksplozija od projektila koji može čak i da se pomeri u mozak i izazove smrt.
Od ta 32 objavljena slučaja, bilo je 105 povreda u predelu lica. Nekim žrtvama je bila potrebna velika operacija, uključujući rekonstrukciju vilice.
Kliničari su takođe prijavili druge ozbiljne povrede lica, grla i vilice. Od toga, 62% pacijenata je imalo prelom kostiju ili zuba i zahtevala je hiruršku intervenciju – uključujući otvorenu redukciju i unutrašnju fiksaciju, ekstrakciju zuba, presađivanje kosti i kože i operaciju oka.
A ovo su samo prijavljeni incidenti; može postojati stotine drugih slučajeva u kojima pacijenti ne traže medicinsku pomoć — ili lekar koji leči ne objavljuje njihove nalaze.
Takođe je objavljeno istraživanje koje pokazuje mnoge povrede kukova, butina i nogu koje nastaju usled eksplozije vape-a u džepovima ljudi.
Naše istraživanje nije otkrilo ovakve slučajeve u Australiji, ali izgleda da je samo pitanje vremena kada će neko biti ozbiljno povređen, ili čak ubijen, eksplodirajućim e-cigaretama.
Veliki deo trenutne debate fokusiran je na regulisanje upotrebe nikotinskih vape-a – za koje je tehnički potreban recept u Australiji, ali im se lako može pristupiti na mreži – ali je važno da korisnici razumeju i druge rizike koji su povezani sa korišćenjem e-cigareta.
Daleko od „bezbednije alternative“ cigaretama, ovi uređaji nisu regulisani i ne moraju da se podvrgnu testiranju bezbednosti pre nego što ih stavimo u usta.
Moramo da poboljšamo bezbednost ovih uređaja kroz obrazovanje i regulaciju—jer iako su ove eksplozije retke, one mogu dovesti do doživotnih posledica, unakaženja, pa čak i smrti.