Eksperimentalni lek pomaže pacijentima sa rakom da povrate težinu, pokazuje studija

Eksperimentalni lek pomaže pacijentima sa rakom da povrate težinu, pokazuje studija

Pokazalo se da eksperimentalni lek kompanije Pfizer Inc. za gubitak težine od raka pomaže pacijentima da povrate težinu u studiji u srednjoj fazi, nudeći nova obećanja za lečenje opasnog stanja gubitka mišića.

Kod pacijenata sa rakom, sindrom zvan kaheksija izaziva promene u metabolizmu i apetitu. To može dovesti do gubitka kritičnih skeletnih mišića i masti što slabi telo i, u nekim slučajevima, može učiniti tretmane raka manje efikasnim. Studije pokazuju da je čak 30% svih smrtnih slučajeva od raka uzrokovano kaheksijom, a oko 80% pacijenata sa uznapredovalim stadijumom raka je pogođeno ovim stanjem. Trenutno nema odobrenih lekova za lečenje.

Pfizerov lek, nazvan ponsegromab, je monoklonsko antitelo koje blokira GDF-15, protein koji se eksprimira kada je telo pod ekstremnim stresom. Smatra se da su visoki nivoi GDF-15 kod pacijenata sa rakom povezani sa gubitkom apetita i mučninom, što je navelo Pfizerove naučnike da pretpostave da bi blokiranje ekspresije proteina moglo sprečiti pojavu kaheksije.

Lek je otkriven u kompaniji Pfizer, koja je tražila lekove protiv raka kako bi pokrenula svoje sledeće poglavlje rasta. Prošle godine, kompanija je kupila proizvođača lekova protiv raka Seagen Inc. za 43 milijarde dolara, a investitori su bili gladni pozitivnih vesti jer prodaja vakcine protiv COVID-19 nastavlja da opada.

Pfizer je uključio 187 pacijenata sa rakom i visokim nivoom GDF-15 u studiju faze II koja je testirala efekat ponsegromaba na telesnu težinu u poređenju sa placebom. Pacijenti u ispitivanju su imali rak pluća ne-malih ćelija, rak pankreasa ili kolorektalni karcinom, a oko 75% njih je napredovalo u stadijum 4.

Uz najveću dozu od 400 miligrama, pacijenti su povratili oko 5,6% svoje telesne težine za 12 nedelja, prema rezultatima objavljenim u Nev England Journal of Medicine. Ti pacijenti su takođe primetili poboljšanje apetita, nivoa fizičke aktivnosti i skeletnih mišića, prema nalazima, koji će istovremeno biti predstavljeni na konferenciji Evropskog društva za medicinsku onkologiju u Barseloni.

Šarlot Alerton, šef odeljenja za otkrivanje i rani razvoj u Pfizeru, rekla je u intervjuu da se kompanija nada da će ponsegromab omogućiti povećanje telesne težine što omogućava pacijentima da tolerišu više tretmana i „budu aktivniji, što će naravno poboljšati njihovo ukupno zdravlje.

Pfizer razgovara o razvojnim planovima sa regulatornim agencijama i ima za cilj da započne studije koje će omogućiti registraciju 2025. Kompanija takođe testira ponsegromab kod pacijenata sa srčanom insuficijencijom i visokim nivoom GDF-15. Allerton je rekao da kompanija istražuje druga stanja povezana sa povišenim GDF-15, kao što je hronična bolest bubrega.