Vest: Neuronaučnici u SAD su po prvi put stvorili detaljnu mapu ljudskog mozga tokom trudnoće, otkrivajući duboke fiziološke promene koje se dešavaju tokom ovog perioda. Studija se zasniva na neurološkim promenama jedne majke koja je prošla kroz trudnoću, gde su skeniranja mozga obavljena pre, tokom, i posle trudnoće.
Kako je trudnoća napredovala, istraživači su zabeležili značajno smanjenje sive materije u mozgu, što je obično povezano sa ponovnim povezivanjem moždanog tkiva za majčinstvo. Istovremeno, došlo je do povećanja povezanosti bele materije, koja omogućava efikasnije prenose informacija u mozgu. Ove promene su zabeležene u oko 80% ispitanih regiona mozga i vratile su se u normalu nakon trudnoće.
Ova studija predstavlja važan korak u razumevanju neurobioloških promena tokom trudnoće. „Nikada nismo bili svedoci mozga usred ove metamorfoze“, izjavila je neurolog Emilie Jacobs sa Univerziteta u Kaliforniji, Santa Barbara. Uprkos velikom napretku, istraživači ističu da je ovo tek početak u otkrivanju kompleksnosti neurobiologije trudnoće i njenog uticaja na zdravlje žena.
Ovo istraživanje otvara mnoga pitanja o tome kako trudnoća utiče na ponašanje, kao i na potencijalne veze sa postporođajnom depresijom i drugim zdravstvenim stanjima. Studija je objavljena u prestižnom časopisu Nature Neuroscience.