Dokazi podržavaju zabranu mobilnih telefona u učionici, kaže ekspert

Dokazi podržavaju zabranu mobilnih telefona u učionici, kaže ekspert

Zabrana mobilnih telefona u učionici trebalo bi da pomogne u poboljšanju okruženja za učenje u školama, kaže stručnjak za razvoj dece.

Držanje uređaja van učionica bi pomoglo u fokusiranju pažnje, poboljšanju rešavanja problema i – omogućavajući deci da povremeno upadnu u dosadu – podstaklo bi kreativnost, kaže Jon Piacentini, dečji i adolescentni psiholog u UCLA Health.

„Postoji više štete u vezi sa upotrebom mobilnih telefona u školi nego koristi“, rekao je Pjacentini, otac troje dece, u saopštenju UCLA.

Kako počinje nova školska godina, zvaničnici školskih okruga širom Sjedinjenih Država razmatraju ograničenja za mobilne telefone, rekli su stručnjaci.

Skoro 84% tinejdžera uzrasta od 16 do 19 godina ima mobilni telefon, što ih čini sveprisutnim kao rančevi, markeri i povezivači sa tri prstena, prema Nacionalnom institutu za zdravlje (NIH).

Štaviše, američka deca uzrasta od 8 do 12 godina provode oko šest sati dnevno pred ekranima, ponekad dok su u nastavi, saopštio je NIH.

„Znamo da mnoga deca provode vreme na svom telefonu tokom nastave ili tokom odmora“, rekao je Pjacentini.

Podela pažnje između razreda i pametnog telefona može otežati učenicima da se koncentrišu ili rešavaju probleme, primetio je on.

Učenici koji ne mogu da se koncentrišu „nemaju sposobnost da zauzmu više perspektiva ili da vide probleme iz više pristupa“, rekao je Piacentini.

Mobilni telefoni takođe mogu da naškode dečjoj mašti i veštinama kritičkog razmišljanja tako što nikada ne dozvoljavaju njihovim umovima da lutaju, a dosada zapravo stimuliše kreativnost kod dece, objasnio je on.

„Ako su deca na svojim telefonima 24/7, to im ne pomaže da razviju osećaj da mogu da stvaraju, razumeju i generišu misli i ideje“, rekao je Pjacentini.

Pametni telefoni takođe mogu usporiti društveni razvoj dece. Tradicionalne forme igre i povezivanja zamenjuju video igrice i onlajn platforme, kaže Piacentini. Kao rezultat toga, deca možda nisu spremna da se lično angažuju u društvu sa drugima koje ne poznaju.

Algoritmi društvenih medija takođe mogu povećati anksioznost deteta širenjem dezinformacija ili jačanjem predrasuda, rekao je Piacentini.

Mala deca bez kapaciteta i konteksta da razumeju i tumače takve poruke mogu da poveruju „da je svet zastrašujući“, rekao je on.

Roditelji mogu pomoći školama koje zabranjuju mobilne telefone u učionici tako što će preslikati ta ograničenja kod kuće.

Na primer, roditelji ne mogu da zahtevaju mobilne telefone za stolom za večeru ili u spavaćoj sobi pre spavanja, rekao je Piacentini. Roditelji takođe mogu da stvore više prilika za decu da odlože svoje telefone i uživaju u aktivnostima van ekrana sa porodicom i prijateljima.