Upotreba ultrazvuka niskog intenziteta može pomoći u smanjenju hroničnog bola

Upotreba ultrazvuka niskog intenziteta može pomoći u smanjenju hroničnog bola

Naučnici sa Virginia Tech, na Institutu za biomedicinska istraživanja Fralin, objavili su studiju koja ukazuje na potencijalnu efikasnost primene fokusiranog ultrazvuka niskog intenziteta u smanjenju hroničnog bola. Ovo istraživanje, objavljeno u prestižnom časopisu Journal of Neuroscience, donosi novu nadu u terapiji za milione ljudi koji se bore s ovim složenim zdravstvenim problemom.

U studiji su istraživači ispitivali efekte fokusiranog ultrazvuka na dorzalni prednji cingulatni korteks, kritičnu regiju mozga koja obrađuje i reguliše signale bola. Korišćenjem ultrazvuka, istraživači su uspjeli da modulišu aktivnost ovog područja mozga kod dobrovoljaca, što je rezultiralo smanjenjem percepcije bola, smanjenjem tjelesnih reakcija na bol i promjenom moždane aktivnosti povezane s bolom. Važno je napomenuti da je ova terapija sprovedena bez invazivnih procedura, što dodatno naglašava njen potencijal kao bezbjedne i efikasne metode liječenja.

Ovi ohrabrujući rezultati sugerišu da primjena ultrazvuka na specifične regije mozga može promijeniti način na koji tijelo percipira i reaguje na bol. To otvara nove puteve u istraživanju i razvoju terapijskih opcija za hronični bol, jedan od najizazovnijih zdravstvenih problema današnjice.

Profesor Vin Legon, viši autor studije, ističe da ova studija predstavlja važan korak naprijed u razumijevanju mehanizama hroničnog bola i razvoju inovativnih terapijskih opcija. Takođe, on ističe da ova metoda može značajno doprinijeti poboljšanju kvaliteta života pacijenata koji pate od ovog stanja.

U svjetlu ovih otkrića, dalja istraživanja su neophodna kako bi se bolje razumjeli mehanizmi delovanja fokusiranog ultrazvuka na mozak i njegov potencijal kao terapijskog sredstva. Međutim, rezultati ove studije pružaju nadu da bi ova tehnologija mogla postati ključna komponenta u budućnosti u borbi protiv hroničnog bola.