Istraživači otkrivaju da dodavanje banane smanjuje nivo flavanola

Istraživači otkrivaju da dodavanje banane smanjuje nivo flavanola

Smutiji mogu biti ukusan i zgodan način da dobijete važno voće i povrće koje vam je potrebno za zdravu ishranu. Ali da li je smoothie od banane i borovnice najbolja kombinacija? Istraživači sa Univerziteta u Kaliforniji, Dejvis, sugerišu da mešanje određenih sastojaka u smutijima može uticati na to da li vaše telo dobija nutritivni podsticaj.

Studija, objavljena u Food and Function, koristila je smutije da bi testirala kako različiti nivoi polifenol oksidaze, enzima u velikom broju voća i povrća, utiču na nivoe flavanola u hrani koje telo apsorbuje. Flavanoli su grupa bioaktivnih jedinjenja koja su dobra za vaše srce i kognitivno zdravlje i prirodno se nalaze u jabukama, kruškama, borovnicama, kupinama, grožđu i kakau – uobičajenim sastojcima za smutije.

„Pokušali smo da shvatimo, na veoma praktičnom nivou, kako uobičajena hrana i priprema hrane, poput smutija od banane, mogu uticati na dostupnost flavanola koji se apsorbuju nakon unosa“, rekao je glavni autor Havijer Otaviani, direktor Osnovne laboratorije Mars Edge, koji je deo kompanije Mars, Inc., i pomoćni istraživač sa UC Davis Department of Nutrition.

Narežite jabuku ili ogulite bananu i voće će brzo porumeneti. To se dešava zbog polifenol oksidaze, ili PPO, enzima koji je prirodno prisutan u toj hrani. Posmeđivanje se javlja kada je hrana koja sadrži taj enzim izložena vazduhu, posečena ili nagnječena. Istraživači su želeli da znaju da li konzumiranje sveže pripremljenih smutija napravljenih sa različitim voćem koje sadrži PPO utiče na količinu flavanola dostupnih telu.

Istraživači su naveli učesnike da piju smoothie napravljen od banane, koja ima prirodno visoku aktivnost PPO, i smoothie napravljen od mešanih bobica, koje imaju prirodno nisku aktivnost PPO. Učesnici su takođe uzeli flavanol kapsulu kao kontrolu. Uzorci krvi i urina su analizirani da bi se izmerio nivo flavanola prisutnih u telu nakon uzimanja uzoraka smutija i kapsule. Istraživači su otkrili da su oni koji su pili smoothie od banane imali 84% niži nivo flavanola u svom telu u poređenju sa kontrolom.

„Bili smo zaista iznenađeni kada smo videli kako brzo dodavanje jedne banane smanjuje nivo flavanola u smutiju i nivoe flavanola koji se apsorbuje u telu“, rekao je Otaviani. „Ovo naglašava kako priprema hrane i kombinacije mogu uticati na apsorpciju dijetetskih jedinjenja u hrani.“

Prošle godine, Akademija za ishranu i dijetetiku izdala je preporuku o ishrani, savetujući ljudima da konzumiraju 400 do 600 miligrama flavanola dnevno za kardiometaboličko zdravlje. Otaviani je rekao za ljude koji pokušavaju da konzumiraju te flavanole, trebalo bi da razmotre pripremu smutija kombinovanjem voća bogatog flavanolom poput bobica sa drugim sastojcima koji takođe imaju nisku aktivnost PPO kao što su ananas, pomorandže, mango ili jogurt.

Takođe je rekao da banane ostaju odlično voće koje se može jesti ili konzumirati u smutijima. Za one koji žele da konzumiraju smutije sa bananama ili drugim voćem i povrćem sa visokom PPO aktivnošću kao što je zelje cvekle, predlog je da ih ne kombinuju sa voćem bogatim flavanolom kao što su bobičasto voće, grožđe i kakao.

Nalazi ove studije mogli bi da podstaknu buduća istraživanja o tome kako se pripremaju druge namirnice i efekte na flavanole, na primer, Ottaviani je rekao da je čaj glavni izvor flavanola u ishrani i da u zavisnosti od toga kako se priprema, biće dostupna različita količina flavanola. za apsorpciju.

„Ovo je svakako oblast koja zaslužuje više pažnje u oblasti polifenola i bioaktivnih jedinjenja uopšte“, rekao je Otaviani.