Dim od šumskog požara i razumevanje zdravstvenih rizika

Dim od šumskog požara i razumevanje zdravstvenih rizika

S obzirom da su šumski požari u Kanadi sve češći i opsežniji, važno je da ljudi razumeju zdravstvene rizike od dima od šumskih požara. Članak u časopisu CMAJ (Canadian Medical Association Journal) ima za cilj da pruži informacije kliničarima i ljudima u Kanadi jer je sezona požara pred nama.

„Kako klimatske promene izazivaju sve češće i teže šumske požare, dim od šumskih požara postaje veći zdravstveni problem“, kaže dr Mehdi Aluš, docent, Metode istraživanja zdravlja, dokazi i uticaj, Univerzitet Mekmaster, Hamilton, i zdravstveni službenik Vindzora – Okrug Eseks, Ontario.

„Zajednice treba da budu svesne i spremne da smanje štetne zdravstvene efekte dima od šumskog požara, a zdravstveni radnici igraju ključnu ulogu u ovim naporima.“

  1. Izlaganje dimu od požara povezano je sa negativnim zdravstvenim ishodima, uključujući respiratorna oboljenja kao što su astma i srčane probleme.
  2. Dim od požara može biti toksičniji od drugih vrsta zagađenja vazduha. Sitne čestice u dimu od požara mogu putovati više od 1000 km, ući u telo, stvoriti slobodne radikale i izazvati upalu u organima tela.
  3. Indeks zdravlja kvaliteta vazduha (AQHI) je koristan alat za komunikaciju rizika od dima od požara. AQHI skala meri kvalitet vazduha na skali od 1 do 10, i nivo veći od 7 ukazuje da osobe u riziku, uključujući one sa respiratornim i hroničnim bolestima, starije osobe, trudnice i decu, treba da smanje vreme provedeno napolju u napornim aktivnostima.
  4. Zdravstveni radnici mogu pomoći ljudima da razumeju zdravstvene rizike. Kliničari treba da razgovaraju o rizicima dima od požara sa pacijentima u riziku, korisnosti AQHI skale i vrednosti filtracije vazduha u zatvorenom prostoru, te da osiguraju da pacijenti sa respiratornim oboljenjima imaju ažurirane akcione planove i dovoljne zalihe lekova.
  5. Smanjenje izloženosti smanjuje zdravstvene rizike. Boravak u zatvorenom prostoru i korišćenje pročistača vazduha visoke efikasnosti za čestice, a kada su napolju, nošenje dobro priležućih N95 ili KN95 maski, može smanjiti izloženost finim česticama za više od 90%.