Možemo se šaliti o pripremi za kolonoskopiju (ispit za abnormalne promene u debelom crevu). Ali karcinomi debelog creva ili rektuma nisu stvar za smeh. U stvari, kada kombinujete stope smrtnosti od raka kod muškaraca i žena, kolorektalni rak je sada drugi najsmrtonosniji rak u Sjedinjenim Državama, prema Američkom društvu za rak.
Ipak, ova bolest se veoma može sprečiti, posebno kada se rutinski podvrgnemo proceduri skrininga (koja se pokazala mnogo udobnijom nego što je nekada bila, hvala). Stručnjaci kažu da se šanse za preživljavanje od kolorektalnog karcinoma drastično povećavaju ako se bilo koji problem otkrije i leči rano.
Kolorektalni karcinom se takođe može veoma sprečiti uz nekoliko promena u našim navikama u ishrani i vežbanju. Američki institut za istraživanje raka (AICR) objavio je 2018. godine izveštaj u kojem je izneo najnovije istraživanje koje povezuje ishranu, ishranu i fizičku aktivnost sa razvojem kolorektalnog karcinoma.
Ove preporuke su zasnovane na onome što ovi stručnjaci navode kao jake i ubedljive dokaze:
Držite svoju težinu što je moguće bliže normalnoj. Višak telesne masti je jedan od najjačih faktora koji povećava rizik od raka debelog creva, kaže AICR.
Budite fizički aktivni najmanje 30 minuta dnevno ili ukupno 150 minuta nedeljno. Bilo koja vrsta fizičke aktivnosti, uključujući slobodno vreme, kućne poslove ili formalne vežbe, u velikoj meri pomaže u održavanju zdrave težine.
Jedite vrlo malo, ako uopšte ima, prerađenog mesa—onog što je dimljeno, sušeno, soljeno ili na drugi način konzervirano. Ovo uključuje omiljene kao što su slanina i kobasica. Istraživanja su pokazala da što više ove hrane jedemo, veći je rizik od raka debelog creva.
Ako pijete alkohol, ograničite se na ne više od dva pića dnevno. Šta je „piće“? Limenka piva od 12 unci, 5 unci vina ili 1,5 unci destilovanog žestokog pića od 80 unci. Korištenje alkohola jedan je od tri najveća kontrolisana faktora rizika za rak, iza pušenja i gojaznosti, kažu ovi stručnjaci.
Ove preporuke su podržane dokazima koji se smatraju „verovatnim“, ali nisu ubedljivi:
Jedite ishranu bogatu celim žitaricama. Iako nije navedena tačna količina, pokazalo se da jedenje ove hrane može pomoći da se smanji rizik od raka debelog creva. Kako? Sadrže dijetalna vlakna i druge supstance sa svojstvima koja se bore protiv ove vrste raka.
Uživajte u mlečnim namirnicama poput mleka, sira i jogurta. Studije pokazuju da kako se unos ove hrane povećava, incidencija kolorektalnog karcinoma opada. Stručnjaci to pripisuju kalcijumu i drugim svojstvima u ovoj hrani koja izgleda da štite creva.
Ograničite unos crvenog mesa (definisanog kao govedina, svinjetina, jagnjetina i koza) na ne više od 18 unci (6 porcija veličine špila karata) nedeljno. Povećan rizik od kolorektalnog karcinoma se primećuje na višim nivoima.
I naravno, jedite puno vlakana koja sadrži (biljnu) hranu poput povrća, voća, mahunarki i sočiva. Ove namirnice su bogate hranljivim materijama i fitokemikalijama koje pomažu u borbi protiv rasta ćelija raka.