Preliminarni rezultati programa za dijabetes tipa 2 pokazuju mogućnost remisije kroz promene u ishrani

Preliminarni rezultati programa za dijabetes tipa 2 pokazuju mogućnost remisije kroz promene u ishrani

Ne postoji lek za dijabetes tipa 2, koji pogađa više od pola milijarde pacijenata širom sveta. Ali sa promenama u zdravom načinu života, moguće je da mnogi, ako ne i većina pacijenata, dovedu bolest u remisiju.

Dijeta bogata supama i šejkovima može biti jedan od načina.

Preliminarni nalazi iz jednogodišnjeg programa dijabetesa, koji vodi Nacionalna zdravstvena služba Engleske (NHS), pokazali su da potpuna revizija dnevne ishrane osobe može dovesti do remisije 32 odsto pacijenata.

Čak i bez lekova, nivo glukoze u krvi je ostao stabilan tokom vremena. Učesnici koji su postigli remisiju izgubili su u proseku 15,9 kilograma (35 funti) težine tokom 12-mesečnog programa.

Program NHS se zasniva na nedavnim randomizovanim kontrolisanim ispitivanjima, u kojima je utvrđeno da niskoenergetska, ali hranljiva dijeta u obliku supa i šejkova može dovesti do značajnog gubitka težine kod četvrtine pacijenata. Među tom grupom, dugotrajna remisija dijabetesa dostigla je 86 odsto.

Program NHS tipa 2 Put do remisije pokazuje da je to sada moguće van kontrolisanog, kliničkog okruženja, iako u manjoj meri.

Potpuno finansirani program trenutno prihvata 10.000 kvalifikovanih učesnika godišnje, ali bi se uskoro mogao još više proširiti.

Prvi nalazi potiču iz podataka samo 1.740 učesnika, upisanih između 2020. i 2022. godine.

Tokom prva tri meseca ispitivanja, pacijenti su pristali da se svi njihovi obroci zamene supama i šejkovima, što je iznosilo 800 ili 900 kalorija dnevno. Zatim su obučeni da polako ponovo uvode hranu tokom ostatka godine.

Remisija je definisana kao testovi glukoze u krvi koji pokazuju nivoe ispod određenog broja u dva navrata u razmaku od najmanje tri meseca, pri čemu je drugi test urađen 11-15 meseci nakon početka programa. Učesnici takođe nisu morali da imaju propisane lekove za snižavanje glukoze najmanje tri meseca pre prvog testa.

Među 710 učesnika koji su ispunili uslove, 27 odsto je pokazalo remisiju dijabetesa tipa 2 na kraju godine. Međutim, smatralo se da je samo 145 učesnika zvanično završilo program tako što je njihova težina zabeležena na kraju. Od toga, 32 posto je postiglo remisiju.

„Ova najnovija otkrića doprinose dokazima iz stvarnog sveta da [program] može pomoći hiljadama ljudi koji žive sa dijabetesom tipa 2 na putu gubitka težine i remisije, za koji znamo da je težak i da je podrška ključna“, kaže Elizabeth Robertson, Direktor istraživanja u Diabetes UK.

U nedavnom značajnom ispitivanju Diabetes UK, pod nazivom DiRECT21, istraživači su otkrili da za neke ljude gubitak težine može dovesti dijabetes tipa 2 u remisiju do pet godina.

Džejms Tompson, 33-godišnjak iz Birmingema, pridružio se programu NHS 2021. godine, a njegova priča je svedočanstvo o trajnim efektima potpune promene u ishrani.

„Prvih nekoliko meseci mi je bilo najizazovnije jer sam morao da se naviknem na ovaj novi način ishrane,“ izvestio je Tompson NHS-u u maju.

„Kada sam ušao u rutinu i izgubio težinu, raspoloženje mi se popravilo. Kada je došlo vreme da ponovo uvedem redovnu hranu u svoju ishranu, jeo sam više povrća, salata i druge hrane bogate vlaknima. Počeo sam da se osećam energičnije i kupio sam bicikl za vožnju do posla i sa posla.

Tompson je izgubio 54 odsto svoje telesne težine i njegov dijabetes je u remisiji. Više ne mora da uzima lekove da bi snizio šećer u krvi i kaže da se oseća srećnije i samopouzdanije nego ikad.

„Znamo da je gojaznost jedna od najvećih pretnji zdravlju u Velikoj Britaniji i da će biti jedan od najvećih i najskupljih izazova za zdravstvene sisteme na globalnom nivou“, rekla je za Gardijan Kler Hembling, nacionalni klinički direktor NHS Engleske za dijabetes i gojaznost.

„Dakle, viđenje ovako ohrabrujućih rezultata našeg programa pokazuje da se gojaznost može boriti direktno…“

Studija je objavljena u časopisu Lancet Diabetes and Endocrinologi.