Dijagnostičke smernice ne otkrivaju sve retke vrste raka, otkriva studija

Dijagnostičke smernice ne otkrivaju sve retke vrste raka, otkriva studija

Prema studiji Northvestern Medicine objavljenoj u časopisu Blood, trenutne dijagnostičke smernice za retku vrstu limfoma propuštaju podgrupu pacijenata sa tom bolešću.

Kožni T-ćelijski limfomi su grupa različitih i retkih karcinoma koji uglavnom pogađaju kožu, ali se ponekad mogu proširiti sa kože u krv ili limfni čvor. To je najčešći tip limfoma, a otprilike 12 ljudi na milion se dijagnostikuje svake godine, rekla je Joan Guitart, MD, šef dermatopatologije na Odeljenju za dermatologiju i viši autor studije.

„U Northvesternu imamo jednu od najvećih grupa pacijenata sa kožnim limfomima T-ćelija“, rekao je Guitart, koji takođe vodi kliniku za kožni limfom u bolnici Northvestern Memorial.

„Pre nekoliko godina smo primetili da su neki pacijenti koji su imali leukemijsku varijantu kožnog limfoma T-ćelija bili nedovoljno dijagnostikovani koristeći nedavno ažurirane dijagnostičke kriterijume. Sumnjali smo da to može imati neke veze sa modifikovanim kriterijumima koji se koriste za dijagnozu.“

Dijagnostičke smernice koje se koriste za identifikaciju dve različite podskupine limfoma T-ćelija – leukemijska varijanta Sezarijevog sindroma i prvenstveno kožne gljivične mikoze – oslanjaju se na krvnu sliku atipičnih limfocita pomoću protočne citometrije da bi se odredio podtip i stadijum bolesti.

U studiji, Guitart i njegove kolege uporedili su dijagnostičke smernice iz 2007. sa ažuriranim smernicama stvorenim 2022. analizom uzoraka krvi od 99 pacijenata sa kožnim limfomima T-ćelija.

Novi kriterijumi – koji broje ukupnu vrednost abnormalnih ćelija, za razliku od prethodne metodologije koja je koristila procenat – nedovoljno su dijagnostikovali blizu 10 procenata učesnika studije, prema nalazima.

„Oko 10% populacije je nedovoljno dijagnosticirano ili pogrešno dijagnosticirano prema novom predloženom kriterijumu“, rekao je Guitart, koji je takođe član Robert H. Lurie Comprehensive Cancer Center of Northvestern Universiti.

„To je važno pitanje jer želimo brzo da reagujemo kako bismo lečili naše pacijente. Kada smo posmatrali karakteristike tih pacijenata, otkrili smo da ih sve karakteriše ono što se zove limfopenija, mali broj ćelija raka na prezentaciji, ali isto tako loša prognoza. .“

Novi kriterijumi takođe nisu precizno razlikovali stadijume bolesti, što je važna razlika koju kliničari koriste za predviđanje preživljavanja.

„Ovim člankom skrećemo pažnju kliničarima da postoji nedostatak u novim kriterijumima“, rekao je Guitart. „Predlažemo reviziju kriterijuma stadijuma krvi (B0, B1 i B2) koji preciznije identifikuje pacijente koji su u riziku od progresije, što često dovodi do lošeg ishoda.

Kako bi se pozabavila ovim problemima, Guitart je u pregovorima sa Međunarodnim društvom za kožne limfome i drugim zagovaračkim grupama da modifikuju dijagnostičke kriterijume.

„Naši nalazi daju podsticaj svim uključenim nacionalnim i međunarodnim društvima da poboljšaju kriterijume stadijuma kako bi pronašli način koji ne propušta podgrupu pacijenata sa niskim opterećenjem tumora na prezentaciji, što se dešava sa sadašnjim ažuriranim kriterijumima“, Guitart rekao je.