Dijabetes i lekovi za mršavljenje – Ozempic i Vegovi – nisu povezani sa povećanim samoubilačkim mislima

Dijabetes i lekovi za mršavljenje – Ozempic i Vegovi – nisu povezani sa povećanim samoubilačkim mislima

Nova studija istraživača na Medicinskom fakultetu Case Vestern Reserve otkriva da hemikalija koja se koristi u leku za dijabetes Ozempic i leku za kontrolu težine Vegovi nije povezana sa povećanim rizikom od samoubilačkih misli.

Nalazi o hemikaliji – poznatoj kao semaglutid – posebno su značajni jer je ovog leta Evropska agencija za lekove (EMA) pokrenula istragu o njenim potencijalnim opasnostima.

Semaglutid je hemikalija za peptidni receptor sličan glukagonu (GLP1R) koja pomaže u regulisanju šećera u krvi kod dijabetesa tipa 2 i smanjuje apetit.

Nakon ispitivanja oko 2 miliona pacijenata sa dijabetesom tipa 2 ili gojaznošću, istraživački tim – na čelu sa profesorom biomedicinske informatike Rong Ksu – nije pronašao dokaze koji bi podržali zabrinutost EMA-e da semaglutid može izazvati samoubilačke ideje.

U stvari, studija koju je nedavno prihvatio časopis Nature Medicine otkrila je da su Ozempic i Vegovi zapravo smanjili rizik od samoubilačkih ideja.

Ksu, takođe direktoru Centra za AI u otkrivanju lekova na medicinskoj školi, pridružili su se koautor medicinske škole Nathan Berger, profesor eksperimentalne medicine Hanna-Paine, i Pamela B. Davis, Arline H., i Curtis F. Garvin Profesor istraživanja. Nora D. Volkov, direktorka Nacionalnog instituta za zloupotrebu droga, takođe je bila koautor.

Da bi procenio vezu između semaglutida i rizika od samoubilačkih ideja, tim je počeo da ispituje elektronske zdravstvene kartone skoro 101 miliona pacijenata na nacionalnom nivou. Zatim su primenili specifične kriterijume za uključivanje kako bi dalje odabrali 2 miliona pacijenata.

„Bilo je slično načinu na koji smo prikupljali dokaze u realnom vremenu o infekcijama i ishodima COVID-19 tokom pandemije COVID-19“, rekao je Ksu.

Berger je dodao da će biti neophodno kliničko ispitivanje da bi se u potpunosti razumeli neželjeni efekti semaglutida. U međuvremenu, grupa je bila u mogućnosti da analizira nacionalne podatke kako bi pomogla pacijentima da donesu obrazovane odluke o rizicima upotrebe semaglutida.

U ovoj studiji analizirane su dve različite populacije pacijenata: onima sa dijabetesom tipa 2 je davan Ozempic, dok je pacijentima sa gojaznošću prepisan Vegovi. Pacijenti su praćeni šest meseci kako bi se procenila pojava samoubilačkih ideja, kao i bilo koje ponovljene misli o samoubistvu, kao što je zabeleženo u njihovim zdravstvenim kartonima.

Muškarci i žene; Crni, Beli i Hispanski pacijenti; odrasli mlađi od 45 godina; odrasli srednjih godina (46–64); i stariji pacijenti (65 godina i stariji) takođe su podvrgnuti odvojenim pregledima. Još jednom, istraživači su izvestili da se smanjenje rizika od samoubilačkih ideja dosledno nalazi u zavisnosti od starosti, etničke pripadnosti i pola.

U poređenju sa lekovima protiv gojaznosti i dijabetesa koji nisu GLP1R, pokazao je manji rizik i za prvu incidencu i za ponovnu pojavu suicidalnih ideja kod pacijenata kojima je propisan semaglutid (kao Ozempic ili Vegovi).

Eksplodirajuća popularnost ovog leka čini imperativnim razumevanjem svih njegovih potencijalnih komplikacija“, rekao je Dejvis. „Važno je znati da prethodne sugestije da bi lek mogao izazvati samoubilačke misli nisu potvrđene u ovoj veoma velikoj i raznolikoj populaciji u SAD.“