Steatotska bolest jetre, sada poznata kao metabolički asocirana steatotska bolest jetre (MASLD), postaje ozbiljan globalni zdravstveni problem. Ova bolest, koja se ranije nazivala nealkoholna masna bolest jetre, pogađa otprilike 25% svetske populacije, dok među osobama sa dijabetesom tipa 2, insulinskom rezistencijom i gojaznošću prevalencija raste na 75%.
MASLD se karakteriše nagomilavanjem masti u jetri koje može dovesti do upale i ožiljaka, poznatih kao steatohepatitis povezan sa metaboličkom disfunkcijom (MASH). Ako se ne leči, MASLD i MASH mogu napredovati do ozbiljnih stanja kao što su ciroza jetre, kardiovaskularne bolesti i rak jetre.
Američki dijabetolog naglašava značaj prepoznavanja i lečenja MASLD-a, posebno kod pacijenata sa dijabetesom tipa 2 i gojaznošću, koji su u velikom riziku. Gojaznost i insulinska rezistencija značajno doprinose akumulaciji masti u jetri, što može povećati rizik od razvoja dijabetesa i pogoršati stanje MASLD-a.
Studije su pokazale da su gubitak težine kroz promene u ishrani i redovno vežbanje ključne za upravljanje ranim fazama MASLD-a. Takođe, novi lekovi kao što su agonisti GLP-1 receptora i inhibitori SGLT2 su pokazali obećavajuće rezultate u lečenju MASLD-a i MASH-a. U slučajevima teške gojaznosti, barijatrijska hirurgija može biti veoma efikasna.
Uprkos napretku u istraživanjima, procenjuje se da će troškovi zdravstvene zaštite za osobe sa dijabetesom tipa 2 i MASH dostići 55 milijardi dolara u narednih 20 godina. Procenjuje se da će ovo uključivati 65.000 transplantacija jetre, 1.37 miliona smrtnih slučajeva povezanih sa kardiovaskularnim bolestima i 812.000 smrtnih slučajeva povezanih sa jetrom.
Rana dijagnoza i pravilan tretman su ključni za upravljanje MASLD-om i sprečavanje njegovog napredovanja. Svesti o MASLD-u i pravovremeno upućivanje kod specijaliste za jetru može značajno poboljšati kvalitet života i smanjiti rizik od ozbiljnih komplikacija.