Devojčice mogu rano da uđu u pubertet zbog izlaganja hemikalijama, pokazuju istraživanja

Devojčice mogu rano da uđu u pubertet zbog izlaganja hemikalijama, pokazuju istraživanja

Devojčice izložene određenim hemikalijama koje ometaju rad endokrinog sistema (EDC) mogu imati veću verovatnoću da rano počnu pubertet, navodi se u radu pod naslovom „Identifikacija jedinjenja životne sredine koja mogu da izazovu rani ženski pubertet aktivacijom humanog GnRHR i KISS1R“ i objavljenog u časopisu Endokrinologija. EDC oponašaju, blokiraju ili ometaju hormone u endokrinom sistemu tela.

Postoji alarmantan trend ka ranom pubertetu kod devojčica, što ukazuje na uticaj hemikalija u našem okruženju. Rani pubertet je povezan sa povećanim rizikom od psihosocijalnih problema, gojaznosti, dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i raka dojke.

„Sproveli smo sveobuhvatan pregled 10.000 ekoloških jedinjenja sa opsežnim naknadnim studijama koristeći ćelije ljudskog mozga koje kontrolišu reproduktivnu osu, a naš tim je identifikovao nekoliko supstanci koje mogu doprineti ranom pubertetu kod devojčica“, rekla je autorka studije Natali Šo, dr. Mr., Nacionalnog instituta za zdravstvene nauke (NIEHS) Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) u Durhamu, N.C.

Te supstance uključuju ambretu od mošusa, koji je miris koji se koristi u nekim deterdžentima, parfemima i proizvodima za ličnu negu, i grupu lekova koji se nazivaju holinergički agonisti.

„Potrebno je više istraživanja da bi se potvrdili naši nalazi“, primetio je Šo. „Ali sposobnost ovih jedinjenja da stimulišu ključne receptore u hipotalamusu – receptor gonadotropin-oslobađajućeg hormona [GnRHR] i receptor kisspeptina [KISS1R] – povećava mogućnost da izlaganje može prerano aktivirati reproduktivnu osu kod dece.“

Prema istraživačkom timu, mošusna ambreta je potencijalno zabrinjavajuća jer se može naći u proizvodima za ličnu negu, a neke studije o pacovima sugerišu da može da pređe krvno-moždanu barijeru. Deca će se manje susresti sa holinergičnim agonistima u svakodnevnom životu.

Kanadski i evropski propisi ograničavaju upotrebu ambrete od mošusa zbog potencijalne toksičnosti, a američka uprava za hranu i lekove uklonila je miris sa svoje liste „opštepriznatog kao bezbednog“. Ipak, još uvek je dostupan na tržištu u nekim proizvodima za ličnu negu.

„Ova studija sugeriše da je, iz obilja opreza, važno da roditelji koriste samo proizvode za ličnu negu za svoju decu koji su federalno regulisani“, rekao je Šo.

Kao deo studije, istraživački tim je pregledao biblioteku Tok21 od 10.000 jedinjenja licenciranih farmaceutskih proizvoda, hemikalija za životnu sredinu i dijetetskih suplemenata na liniju ljudskih ćelija koja prekomerno eksprimuje GnRHR ili KISS1R. Sproveli su naknadnu analizu koristeći ljudske hipotalamične neurone i zebricu, otkrivši da je mošusna ambreta povećala broj GnRH neurona i ekspresiju GnRH.

„Upotreba ljudskih hipotalamičkih neurona i zebrice pruža efikasan model za identifikaciju supstanci iz životne sredine koje stimulišu KISS1R i GnRHR“, rekao je koautor dr Menghang Sja iz Nacionalnog centra za unapređenje translacionih nauka (NCATS) u Bethesdi, Md., koji je deo NIH.

„Ova studija je bila multidisciplinarni timski napor i pokazala je da možemo efikasno smanjiti vreme i troškove procene hemikalija u životnoj sredini zbog njihovih potencijalnih efekata na zdravlje ljudi.“