Dermatolozi otkrivaju najmanji rak kože na svetu

Dermatolozi otkrivaju najmanji rak kože na svetu

Mala tačka na obrazu Kristi Stejts merila je samo 0,65 milimetara – i bila je skoro nevidljiva ljudskom oku. Ali uz pomoć najsavremenije neinvazivne tehnologije, dermatolog OHSU-a i multidisciplinarni tim potvrdili su da je mesto zaista melanom, najopasniji tip raka kože.

Da bi identifikovao ovaj rak mikro kože, dr Aleksandar Vitkovski, docent dermatologije na Medicinskom fakultetu OHSU, koristio je kombinaciju dermoskopije – pregleda kožnih lezija dermatoskopom – i refleksione konfokalne mikroskopije, što je alatka za snimanje koja pomaže kliničarima da prate i dijagnostikuju kožne lezije bez potrebe za sečenjem u kožu. Njegove kolege Joanna Ludzik MD, Ph.D., Jina Chung M.D., Sanci Leachman MD, Ph.D., i Claudia Lee su pomogle da se potvrdi dijagnoza primenom dodatnih tehnika bojenja i molekularnog testiranja.

Ranim otkrivanjem ovog raka kože tim OHSU je doneo Ginisov svetski rekord za „najmanji otkriveni rak kože“. Dana 1. maja, sudija iz Ginisove knjige rekorda došao je u OHSU da svakom članu tima dodeli sertifikat za njihov novozarađeni rekord. Srodno istraživanje objavljeno je u časopisu Dermatologi Practical & Conceptual.

Ovaj naučno potvrđeni rak kože je mikro-melanom in-situ, vrsta raka koja se nalazi isključivo na gornjem sloju kože. Vitkovski kaže da je ovo važno jer je „pronađen pre nego što je imao priliku da se proširi na druge delove tela“.

Tokom dijagnostičkog procesa, slučaj je takođe pregledao Giovanni Pellacani, MD, predsednik Svetskog kongresa dermatologije i predsednik dermatologije na Univerzitetu La Sapienza u Rimu, Italija. Pelakani je vodeći stručnjak za refleksijsku konfokalnu mikroskopiju i bio je mentor i Vitkovskom i Ludžiku – timu muža i žene – pre nego što su se preselili u Sjedinjene Države iz Evrope 2019.

Christi Staats je nekoliko godina posmatrala crvenu tačku na licu. Videla je nekoliko dermatologa, zabrinuta zbog mesta ispod oka, ali su joj uvek govorili da je u redu. Posle nekoliko godina prestala je da ide kod dermatologa.

„Tokom COVID-a počela sam malo više da razmišljam o svom zdravlju“, kaže ona. „Imam ogledalo sa lupom u svom kupatilu i primetio sam da je mesto za koje sam zabrinuta mnogo veće i da ima „nogu“ na njemu. Zakazala sam sastanak da ga pogledam.“

Na tom sastanku, njen dermatolog, Vitkovski, pregledao je mesto zabrinutosti. Pregledom Vitkovski je otkriveno da je lezija zbog koje je bila zabrinuta zapravo angiom trešnje, prilično česta, benigna izraslina na koži. Međutim, tokom te procene, primetio je sićušnu tačku u blizini na njenom desnom obrazu – tačku koja inače ne bi bila primećena – i verovao je da to zahteva dalju procenu.

„Uslikao sam mesto pomoću dodatka za pametni telefon Sklip, a zatim izvršio dodatno snimanje pomoću refleksione konfokalne mikroskopije (virtuelna biopsija) koja je pokazala atipične ćelije koje se tiču melanoma“, kaže on. „Rekao sam Kristi odmah pored kreveta: ‘Mislim da bi ovo mogao biti najmanji rak kože ikada otkriven’.“

Konfokalni mikroskop se koristi u kancelariji i postavlja se na vrh kože da bi se vizuelizovale ćelije ispod. On daje lekaru mogućnost da vidi ćelije bez potrebe da seče u kožu pacijenta. Vitkovski kaže da je OHSU jedan od retkih centara u zemlji koji imaju in vivo konfokalni uređaj – i prvi na zapadnoj obali.

Vitkovski je zatim uzeo fizičku biopsiju zabrinjavajućeg mladeža, a tim OHSU-a ga je procenio patologijom i molekularnim testiranjem. Ti rezultati su potvrdili dijagnozu neverovatno malog melanoma in situ.

„Ono što je naš tim postigao zajedno otelotvoruje moju ličnu izjavu o misiji: ‘Uhvatite neizbežno, rano’, kaže Vitkovski.

Staats je zahvalna što je melanom uhvaćen pre nego što je mogao da raste ili da se širi. Kaže da veruje da je bila na „pravom mestu u pravo vreme… sa pravom tehnologijom“.

„Verujem da je moguće da svi budu srećni kao ja sa pravom tehnologijom“, kaže ona. „Ako mogu da pronađu moj kada je tako rano, sasvim je jasno da ova tehnologija može pomoći drugim ljudima.“

Takođe je zahvalna što je sledila svoj instinkt o svom prvobitnom mestu zabrinutosti koje ju je navelo da dođe u kancelariju. „To je važan podsetnik da ne možete da budete lenji sa svojom kožom. Morate da ostanete u toku i da proverite nove stvari.“

Američko udruženje za rak procenjuje da će 2023. godine u Sjedinjenim Državama biti dijagnostikovano oko 97.610 novih melanoma. Melanom čini samo oko 1% svih karcinoma kože, ali uzrokuje veliku većinu smrtnih slučajeva od raka kože.

Sanci Leachman, MD, Ph.D., direktor programa melanoma Instituta za rak OHSU Knight i predsedavajući Odeljenja za dermatologiju na Medicinskom fakultetu OHSU kaže da ovaj slučaj „zaista demonstrira moć nove tehnologije da rano identifikuje potencijalno opasna mesta. “

„Kod melanoma, vaše oči zaista mogu biti vaše najbolje sredstvo. Mladež ili tačka na vašoj koži koja se menja u izgledu – veličini, obliku, boji – ključni je indikator za melanom“, kaže Ličman.

„Ovo je bio timski napor – koristili smo snimanje kože i tehnologiju da poboljšamo ranu dijagnozu melanoma“, kaže ona. „Bili su potrebni svi u timu — dermatolozi, dermatopatolozi i dermatološki hirurzi. Neverovatna je stvar kada imate ceo tim koji je u stanju da radi zajedno kako bi pomogao pacijentima.“