Novi nalazi otkrivaju da roditelji sa poremećajem upotrebe alkohola mogu preneti simptome ranog starenja na svoju decu

Novi nalazi otkrivaju da roditelji sa poremećajem upotrebe alkohola mogu preneti simptome ranog starenja na svoju decu

Istraživači sa Teksaške škole veterinarske medicine i biomedicinskih nauka (VMBS) otkrili su da roditelji koji se bore sa poremećajima upotrebe alkohola mogu preneti simptome ranog starenja na svoju decu, utičući na njih sve do odrasle dobi. Njihovi rezultati su objavljeni u časopisu Starenje i bolest.

Ovi efekti ubrzanog starenja – uključujući visok holesterol, probleme sa srcem, artritis i ranu demenciju – mogu se preneti sa mame ili tate pojedinačno, ali se pogoršavaju kada oba roditelja imaju problem sa zloupotrebom alkohola, posebno kod muških potomaka.

„Naučnici su se pitali šta uzrokuje da deca koja odrastaju u domovima gde postoji zloupotreba alkohola budu podložnija oboljenju“, rekao je dr Majkl Golding, profesor na Odeljenju za veterinarsku fiziologiju i farmakologiju VMBS-a. „Na primer, znamo da ova deca imaju probleme u ponašanju koji otežavaju suočavanje sa stresom i mogu dovesti do sukoba sa školskim sistemima ili organima za sprovođenje zakona.

Ali ono što naučnici nisu znali jeste uzrok ranog starenja i podložnosti bolestima — da li je to stres ili nešto nasleđeno od roditelja ove dece?

„Sada znamo da oni nasleđuju disfunkciju u svojim mitohondrijama kao rezultat zloupotrebe supstanci svojih roditelja“, rekao je Golding. „Disfunkcija uzrokuje da ovi pojedinci pokažu rane znake bolesti povezanih sa uzrastom kada se još smatraju mladima, obično u 40-im godinama.“

Sa ovim novim razumevanjem, Golding se nada da lekari mogu da rade sa pacijentima kako bi poboljšali njihovo zdravlje mitohondrija – i možda odložili naslednu disfunkciju kako stare – koristeći metode kao što su vežbanje i povećanje unosa određenih vitamina.

Kako odrasli postaju stariji, razvijaju biološko stanje koje se zove starenje, što je kada ćelije usporavaju i prestaju da se dele, ograničavajući sposobnost tela da zameni ćelije koje propadaju.

„Starenje je ključni marker starenja, posebno u mozgu, gde dovodi do kognitivne disfunkcije i problema sa pamćenjem“, rekao je Golding. „Naučnici već dugo znaju da teška upotreba alkohola može izazvati rano starenje kod odraslih.

Koristeći model miša, istraživanje Goldinga i njegovog tima otkrilo je da je starenje takođe jedan od simptoma ranog starenja koje potomci mogu naslediti od roditelja koji svakodnevno piju alkohol do dozvoljene granice ili više.

„Takođe vidimo povećanje masti u jetri, što stvara ožiljno tkivo“, rekao je Golding. „Naročito je uobičajeno kod muških potomaka. U stvari, ako oba roditelja imaju problem sa zloupotrebom alkohola, to može imati složeni efekat na muško potomstvo, što ih čini još većom verovatnoćom da dobiju bolest jetre.“

Goldingova laboratorija se fokusira na biološku vezu između upotrebe alkohola roditelja i razvoja deteta. Njegova laboratorija je nedavno otkrila da očevi – ne samo majke – mogu doprineti da deca razviju fetalni alkoholni sindrom ili FAS. Kao rezultat toga, on takođe nastavlja da se zalaže da roditelji smanje konzumaciju alkohola pre začeća.

„Postoje razne vrste problema koje deca mogu da razviju odmah nakon što se rode zbog FAS-a“, rekao je Golding. „Ali ono što do sada nismo dobro razumeli je kako roditeljske navike pijenja mogu da utiču na ovu decu u odraslom dobu i utiču na njihovo ‘zdravlje’—broj godina u kojima je neko zdrav bez hronične i iscrpljujuće bolesti.

„I urođeni defekti koji dolaze sa FAS-om — kao što su abnormalne crte lica, niska porođajna težina i/ili visina, i problemi sa pažnjom i hiperaktivnošću — i stres zbog života sa njima stvaraju jedinstvene izazove. Isto tako i bilo kakva ekološka problematika koja ova deca mogu rasti sa, uključujući usvajanje i hraniteljski sistem“, rekao je on.

„Ali sada, razumemo da postoji još jedna komponenta – rano starenje – koja je nasleđena direktno od jednog ili oba roditelja.“

Ovo najnovije otkriće takođe sugeriše da roditelji mogu preneti prednosti zdravog života svojoj deci. Prema Goldingu, izbor zdravog načina života se takođe povećava generacijski, čineći napore da se preokrene starenje – kroz stvari kao što su ishrana i vežbanje – korisni za generacije koje dolaze.

„Pre začeća roditeljskog zdravlja – sveukupno zdravlje oba roditelja pre trudnoće – ključno je za zdravlje potomstva“, objasnio je on. „Što više možete da učinite kao budući roditelj da biste ušli u zdrav način razmišljanja i zdrav način života, to ćete imati značajnije efekte na zdravlje vašeg deteta i odmah po rođenju, pa čak i u njihovim 20-im i 40-im godinama.