Deca izložena određenim biološkim lekovima tokom trudnoće mogu bezbedno da prime vakcinu protiv rotavirusa

Deca izložena određenim biološkim lekovima tokom trudnoće mogu bezbedno da prime vakcinu protiv rotavirusa

Studija istraživača Univerziteta u Kalgariju i Kanadske istraživačke mreže za imunizaciju mogla bi da podstakne promenu smernica za vakcinaciju za bebe. Istraživači su istraživali kako imuni sistem beba izloženih biološkim agensima tokom trudnoće utiče.

Biološki agensi ili biološki lekovi se obično koriste u lečenju autoimunih stanja, kao što su Kronova bolest i reumatoidni artritis. Osobe sa ovim vrstama bolesti koje zatrudne se generalno podstiču da nastave sa biološkom terapijom tokom trudnoće, pomažući u sprečavanju izbijanja bolesti ili drugih komplikacija. U prošlosti, nije bilo dobro shvaćeno kako biološki lekovi utiču na razvoj imunološkog sistema fetusa, uključujući potencijalne uticaje na detinjstvo.

„Sadašnje preporuke nisu bile potkrijepljene dokazima i iz perspektive zaraznih bolesti i vakcinologije, znali smo da nema puno smisla držati vakcinu protiv rotavirusa podalje od ove populacije“, kaže dr Kora Konstantinesku, MD, direktor Kalgarija islednik.

Trenutno, smernice navode da treba izbegavati žive vakcine za ovu novorođenčad u prvih šest meseci života, što, prema kanadskom rasporedu imunizacije, isključuje ove bebe od primanja vakcine protiv rotavirusa. Rotavirus — uzrok teške dijareje i dehidracije kod novorođenčadi i male dece — može predstavljati ozbiljan rizik za bebe u prvih nekoliko godina života. Posle šest meseci, prekasno je za primenu ove vakcine, ostavljajući ovu malu decu podložnom teškoj infekciji.

U 2017. godini, lekari u dečjoj bolnici u Alberti počeli su da procenjuju takvu bebu kako bi utvrdili da li mogu bezbedno da prime vakcinu protiv rotavirusa, vršeći najdublju imunološku procenu ovih beba u poređenju sa onim što je ranije objavljeno u literaturi. Oni su proširili svoj klinički rad na studiju, fokusirajući se na najčešće biološke lekove (uglavnom anti-TNF alfa agense) koji se koriste za trudnice sa autoimunim bolestima i dajući preporuke za vakcinaciju od slučaja do slučaja.

„Izvršili smo detaljnu analizu različitih komponenti imunološkog sistema ovih beba, što je jedna od prednosti ove studije“, kaže dr Luis Murguia-Favela, MD, pedijatrijski imunolog u dečjoj bolnici Alberta i ko- autor na papiru. „Otkrili smo da su sva beba imala normalan imunološki razvoj, bez dokaza da je prenatalno izlaganje biološkim lekovima izazvalo promene u imunološkom sistemu ovih beba.

Kada su bebe očišćene, tim se povezao sa Programom imunizacije pokrajine za javno zdravlje zone Kalgari kako bi organizovao davanje vakcine protiv rotavirusa, prema preporučenom rasporedu za svako novorođenče.

„Imamo savršenu postavku i izgradili smo izvanredne odnose u Kalgariju: fantastičnu i dobro podržanu ambulantnu kliniku za pedijatrijske zarazne bolesti, neverovatan i veoma angažovan imunološki tim i najsavremeniju imunološku laboratoriju, odnos od poverenja sa našim odraslim osobama kolegama i njihovoj stručnosti, kao što je dr Sintija Seov, MD, iz gastroenterologije koja je brinula o odraslim trudnicama“, kaže Konstantinesku. „I naravno, Program za imunizaciju u oblasti javnog zdravlja u oblasti Kalgari koji je verovao našem protokolu i stručnosti da nastavimo i bezbedno vakcinišemo ove bebe.

Preko mreže Kanadske specijalne klinike za imunizaciju (SIC), ovaj pristup je dobio nacionalnu saradnju i porastao je u obimu. Ukupno 191 beba upućena je na jednu od šest lokacija širom Kanade, što predstavlja najveću kohortu beba izloženih biološkim lekovima tokom trudnoće do danas. Sva novorođenčad uključena u studiju pažljivo su praćena kako bi se pratili rezultati nakon vakcinacije protiv rotavirusa. Nalazi su objavljeni u časopisu The Lancet Child & Adolescent Health.

„Stručnjaci širom Kanade okupili su se na osnovu nauke kako bi odredili najbolju kliničku negu za ove bebe“, kaže dr Karina Top, MD, nacionalni glavni istraživač koja je vodila SIC mrežu na Univerzitetu Dalhousie i od tada se preselila na Univerzitet Alberta kao profesor pedijatrijskih zaraznih bolesti. „Ovo je sjajan primer lekara koji rade širom specijalnosti i pokrajina na zajedničkom cilju: da unapredimo brigu o našim pacijentima. Uspeh ovog projekta takođe govori o poverenju koje ovi roditelji i porodice imaju u nas.“

„Kalgari je zaista bio ‘epicentar’ za ovu tekuću saradnju. Nadamo se da će ovaj rad promeniti smernice tako da ove bebe mogu bezbedno da nastave sa vakcinacijom protiv rotavirusa kao delom svoje rutinske serije imunizacije beba, bez potrebe za specijalizovanim procenama“, kaže Konstantinesku. „Nadamo se da ćemo moći da ponudimo vakcinu protiv rotavirusa ovim porodicama kako bi njihove bebe imale isti nivo zaštite kao sledeća beba, a sada znamo da to možemo učiniti bezbedno.“