Dugi radni sati, malo sna, pun inboks; balansiranje između posla i društvenog života: Stres se može nagomilati i imati značajne fizičke efekte na telo, uključujući oči. Očni simptomi kao što su peckanje, crvenilo, iritacija, suzenje očiju i zamagljen vid mogu ukazivati na prisustvo bolesti suvog oka, koja pogađa čak 8% populacije u SAD. Ovi simptomi se mogu intenzivirati u teškim vremenima.
„Stres svakako može pogoršati probleme suvog oka na različite načine“, kaže Darren Gregori, MD, profesor oftalmologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Kolorado.
„Telo doživljava povišen nivo upale kada se osećate pod stresom, a upala je faktor suvih očiju“, objašnjava on. „Kod upale, bela krvna zrnca se regrutuju na površinu oka gde počinju da oslobađaju zapaljenske hemikalije koje proizvode, a to može pogoršati simptome.“
Gregori objašnjava zašto izgleda da stres utiče na suvo oko i kako pacijenti mogu da pomognu u ublažavanju nekih simptoma.
Stres može povećati osetljivost na bol u celom telu.
„Naša percepcija bola je pojačana, tako da se nelagodnost koju osoba oseća u očima može pojačati“, objašnjava Gregori.
U igri su i drugi faktori. Nedostatak sna, zajedno sa lekovima koji se koriste za lečenje stanja ponašanja kao što su anksioznost, depresija i nesanica, takođe mogu doprineti pogoršanju simptoma suvog oka.
„Možda imamo poteškoća sa spavanjem ili spavamo manje zbog raznih zahteva, bilo da je u pitanju posao ili porodica ili šta god se dešava“, kaže Gregori. „Ovo može smanjiti kvalitet i kvantitet našeg sna. Baš kao što je našem mozgu potrebno neko vreme da se oporavi od stresa tokom dana, tako i našim očima.“
Pored toga, mnogi lekovi koji se koriste za izazivanje sna mogu pojačati nelagodnost u očima.
„Često vidimo da ovi lekovi mogu izazvati suva usta i suve oči“, kaže on. „Kada vidim novog pacijenta koji dolazi u centar za oči Sju Anšuc-Rodžers sa problemima suvog oka, jedna od prvih stvari koje pogledam sa njima je njihova lista lekova, što bi moglo pomoći da se objasni zašto imaju ove pogoršane simptome. “
Možda nije izvodljivo zaustaviti te lekove, dodaje Gregori, ali to može pružiti malo mira da se barem razume zašto se javljaju simptomi suvog oka.
Bolest suvog oka može biti frustrirajuće stanje za pacijente jer može biti teško upravljati, ali vođenje računa o okolini i preduzimanje mera predostrožnosti, posebno kada je stres povišen, može pomoći.
„Mnogo od onoga što radim je da objašnjavam pacijentima da je važno da prave pauze u buljenju u kompjuter, da koriste hidratantne kapi za oči kao deo svakodnevne rutine i da prilagođavam životnu sredinu kako bi se smanjio pritisak vetra na oči“, kaže Gregori .
Radnje kao što su pamćenje da ostanete hidrirani, isključivanje ventilacionih otvora ili ventilatora koji mogu dodatno isušiti oči i preventivno korišćenje kapi za oči mogu pomoći u ublažavanju i sprečavanju dosadnih simptoma.
„Ne čekajte da vam oči zagore da biste koristili hidratantne kapi“, objašnjava Gregori. „To je kao da čekate dok vam usne ne budu ispucale i ispucale da biste počeli da koristite balzam za usne. Ako se češće bavite tretmanom i razvijete rutinu, možda ćete otkriti da simptomi suvog oka nisu tako loši.“
Gregori takođe preporučuje korišćenje tople obloge za oči oko pet do 10 minuta, a zatim nežno masiranje očnih kapaka ili nekoliko velikih, čvrstih treptaja. Ovo može pomoći u raspršivanju prirodnih ulja potrebnih za pravilno podmazivanje oka.
Konačno, za zdravlje oka važno je pronaći malo vremena za stres i opuštanje.
„Naš savremeni svet nije baš ljubazan prema očima“, objašnjava Gregori. „Važno je odvojiti vreme da date prioritet svom zdravlju. Bilo da je u pitanju joga ili ograničavanje vremena ispred ekrana, ova mala poboljšanja mogu da naprave razliku i potencijalno pomognu onim dosadnim simptomima koji se javljaju kada smo pod stresom.“