Alchajmerova bolest, iscrpljujući poremećaj mozga sa ograničenim mogućnostima lečenja, dugo je izazivala istraživače. Konkretno, istraživači su se borili sa usporavanjem nakupljanja amiloidnih beta plakova, štetnih nakupina proteina koji pogoršavaju bolest oštećujući moždane ćelije i uzrokujući gubitak pamćenja.
Predvođeni inženjerskim fakultetom Džon i Marša Prajs, istraživači Univerziteta u Juti razvili su revolucionarni pristup za rešavanje ovih plakova i eventualno usporavanje ove razorne neurodegenerativne bolesti.
Inspirisana ciljanim metodama lečenja raka, njihova tehnika koristi oblik zračenja poznat kao alfa čestice za razbijanje hemijskih veza u amiloidnim beta plakovima. Ciljana alfa terapija (TAT) isporučuje ove čestice direktno u štetne plakove na mozgu, dok ima za cilj da minimizira oštećenje zdravih tkiva.
Aidan Bender, bivši diplomirani student u programu nuklearnog inženjeringa u Juti, predvodio je ovo pionirsko istraživanje objavljeno 25. jula u Journal of Nuclear Medicine, glavnom časopisu u ovoj oblasti. Koautori su bili istraživači sa U odeljenja za radiologiju i hemiju.
„Ejdan je bio izvanredan u istraživanju i razvio mnoge veštine i tehnike potrebne da se uhvati u koštac sa ovom studijom“, rekla je viši autor studije Tara Masren, docent za građevinsko inženjerstvo i inženjerstvo zaštite životne sredine. „Istraživanje iz njegove publikacije je prvi korak u utvrđivanju da li je ovaj metod lečenja izvodljiv i omogućilo nam je da pređemo na testiranje in vivo modela.“
Alchajmerova bolest je vodeći uzrok demencije u Sjedinjenim Državama, što dovodi do više od 200 milijardi dolara medicinskih troškova godišnje. Očekuje se da će se broj slučajeva udvostručiti do 2050. godine, ali bi uticaj poremećaja mogao biti smanjen ako se mogu razviti tretmani koji će usporiti njegov napredak.
Istraživači iz Jute su se okrenuli teorijskoj nuklearnoj medicini u potrazi za odgovorima.
Pod Mastrenovim nadzorom, Benderov tim je započeo razvoj hemijskog jedinjenja, nazvanog BiBPi, koje se može zakačiti za štetne amiloidne beta plakove.
Pričvrstili su malu količinu radioaktivnog izotopa, bizmuta-213, omogućavajući jedinjenju da emituje alfa čestice. Ovo novo jedinjenje, [213Bi]-BiBPi, primenjeno je na moždano tkivo miševa koji su genetski modifikovani da razviju amiloidne plakove slične onima kod pacijenata sa Alchajmerom.
Jedinjenje, kada se kombinuje sa bizmutom-213, pokazalo je svojstva koja su ga učinila efikasnim u vezivanju za amiloidne plakove miševa.
Izmereno korišćenjem dve vrste testova na prisustvo beta amiloida, tretirana moždana tkiva su pokazala značajno smanjenje koncentracije amiloida beta. Ovi rezultati sugerišu da se jedinjenje može efikasno primeniti kao potencijalni TAT tretman za Alchajmerovu bolest i druge neurodegenerativne bolesti, otvarajući put za dalje testove na živim životinjama i na kraju na ljudima.
Od kada je doktorirao, Bender se pridružio Centru za kvantitativno snimanje raka na Institutu za rak Huntsman gde radi na radiofarmaceutskom razvoju za snimanje i terapiju raka. Korišćenjem terapeutskih radionuklida proizvedenih u ciklotronu, terapije pužnim elektronima i PET radiometala, njegovo istraživanje može dovesti do novih alata za otkrivanje, dijagnostikovanje i lečenje raka.