Čini se da je društvo zavisno od šećera, ali pojedinci koji konzumiraju velike količine povećavaju rizik od gojaznosti i drugih zdravstvenih problema. Mogu li oznake upozorenja na slatkišima da smanje potrošnju? Istraživači sa Univerziteta u Getingenu istražili su kako takve oznake mogu uticati na ponašanje prilikom kupovine.
Njihovi rezultati pokazuju da upozorenja u obliku slika u kombinaciji sa tekstom mogu ubediti ljude da kupuju manje slatkih poslastica ili čak da ih potpuno izbegavaju. Šokantne slike, slične onima na paklicama cigareta, najefikasnije su. Učesnici studije koji su se suočili sa takvim upozorenjima bili su manje voljni da kupuju slatkiše. Rezultati su objavljeni u časopisu BMC Javno zdravlje.
Istraživači su sproveli onlajn anketu u Nemačkoj, prikupljajući odgovore od preko hiljadu ljudi starijih od 18 godina koji su bili deo uzorka koji je približno reprezentativan za nemačku populaciju. Ispitanici su naveli kako doživljavaju različite vrste upozorenja o kratkoročnim zdravstvenim posledicama kao što je karijes, ili dugoročnijim posledicama kao što su gojaznost i dijabetes tipa 2. Veću pažnju privukla su upozorenja o kratkoročnim zdravstvenim problemima.
„To je možda zato što su posledice hitnije“, objašnjava dr Klara Mehlhose, sa grupe za marketing hrane i poljoprivrednih proizvoda Univerziteta Getingen i prvi autor studije.
Stoga su upozorenja vredna truda. Međutim, njihov dizajn zahteva pažljiv pristup, naglašava Mehlhose. „Naši rezultati pokazuju da su upozorenja efikasnija kada koriste emocionalne i već poznate simbole ili slike koje su kulturološki razumljive. Šokantne slike i crveni znakovi zaustavljanja imaju posebno snažan uticaj na odluke o kupovini.“
Dr Antje Risius, iz iste istraživačke grupe na Univerzitetu Getingen i voditelj studije, dodaje: „Uspeli smo da suzimo i bolje razumemo različite reakcije i odbrambeno ponašanje u vezi sa zdravstvenim upozorenjima.“
Studija pruža važne uvide za razvoj strategija koje promovišu zdravu ishranu i time unapređuju javno zdravlje. Buduće studije će pokazati uticaj zdravstvenih upozorenja zajedno sa drugim zdravstvenim merama kao što je porez na šećer.