Urinarna inkontinencija pogađa skoro 20% žena starijih od 50 godina. Mnogi faktori mogu uticati na rizik od urinarne inkontinencije kod žene. Nova studija sugeriše da uprkos nekim uobičajenim zabludama, konzumacija veštački zaslađenih napitaka nema značajan uticaj na verovatnoću da žena razvije ovo stanje. Rezultati studije su danas objavljeni onlajn u Menopauzi.
Urinarna inkontinencija, definisana kao gubitak kontrole bešike i nenamerno curenje urina, nije samo sramotna, već je povezana i sa značajnim komorbiditetima, uključujući kognitivna oštećenja, funkcionalni pad, padove, frakture, moždani udar, depresiju i sveukupno lošiji kvalitet života. Ako se podeli na ono što se naziva stresna inkontinencija i urgentna inkontinencija, procenjuje se da zajedno čini više od 60 milijardi dolara godišnjih direktnih troškova samo u Sjedinjenim Državama.
Anegdotski, smatra se da nekoliko namirnica i pića, kao što su veštački zaslađena pića, imaju štetne efekte na bešiku i donji urinarni trakt, ali postoji nekoliko stvarnih studija koje potvrđuju vezu između urinarne inkontinencije i veštačkih zaslađivača (iako postoje modeli pacova koji pokazuju da veštački zaslađivači pojačavaju kontrakciju mišića detruzora).
Ova nova studija, zasnovana na analizi podataka iz Opservacijske studije Inicijative za zdravlje žena i uključivala je više od 80.000 žena, posebno je nastojala da ispita povezanost između veštački zaslađenih napitaka i simptoma urinarne inkontinencije. Takođe je imao za cilj da identifikuje koji je tip urinarne inkontinencije – stres ili nagon – najviše povezan.
Studija je zaključila da ni stres ni urgentna urinarna inkontinencija nisu povezani sa konzumiranjem veštački zaslađenih pića.
Rezultati studije su objavljeni u članku „Veštački zaslađena pića i urinarna inkontinencija — sekundarna analiza Opservacione studije Inicijative za zdravlje žena“.
„Ova studija je važna po tome što može voditi kliničarima koji savetuju žene sa urinarnom inkontinencijom da se više fokusiraju na modifikacije ponašanja, kao što je ukupni unos zapremine, a ne na vrstu pića. pića koja sadrže šećer, savetovanje treba da bude usmereno dalje od izbegavanja veštački zaslađenih napitaka“, kaže dr Stephanie Faubion, medicinski direktor NAMS-a.