U velikoj studiji različitih odraslih osoba u Kaliforniji, osobe sa novodijagnostikovanom atrijalnom fibrilacijom ili nepravilnim srčanim ritmom, imale su skromno povećan rizik od razvoja demencije. Studija Journal of the American Heart Association otkrila je da je ovaj rizik veći kod mlađih odraslih osoba i onih bez hronične bolesti bubrega, ali nije značajno varirao u zavisnosti od pola, rase ili etničke pripadnosti.
U studiji na skoro 200.000 odraslih, stope incidencije demencije tokom srednjeg praćenja od 3,3 godine bile su 2,79 prema 2,04 na 100 čoveko-godina kod osoba sa atrijalnom fibrilacijom u odnosu na osobe bez atrijalne fibrilacije. (To znači da bi tokom jedne godine bilo u proseku 2,79 dijagnoza demencije među 100 osoba sa atrijalnom fibrilacijom i 2,04 dijagnoze među 100 osoba bez atrijalne fibrilacije. To znači 279 na 10.000 i 204 na 10.000.)
Nakon prilagođavanja, atrijalna fibrilacija je bila povezana sa 13% većim rizikom od demencije. Odrasli starosti <65 godina imali su 65% veći rizik u poređenju sa starijim odraslima, oni bez hronične bolesti bubrega imali su 14% veći rizik od onih sa hroničnom bolešću bubrega.
„Ovi podaci naglašavaju moguću vezu između atrijalne fibrilacije i rizika od naknadne demencije u određenim populacijama. Potrebne su dalje studije da bi se razumeli mehanizmi za objašnjenje ove povezanosti, što može da pruži informaciju o upotrebi tretmana za atrijalnu fibrilaciju“, rekao je odgovarajući autor Nisha Bansal, MD, MAS, sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Vašingtonu.