Godine 2017., pojavila se revolucionarna studija u časopisu The Lancet koja je sugerisala da je dijabetes tipa 2 moguće preokrenuti samo ishranom. Direktna studija, koja je promenila paradigmu, pratila je intenzivan program mršavljenja i podršku tokom godinu dana i zabeležila je neverovatan uspeh: 46% učesnika je uspelo da stavi svoj dijabetes u remisiju. Ovaj podatak bio je ključni podstrek za širenje programa remisije dijabetesa tipa 2 širom Nacionalne zdravstvene službe (NHS) u Velikoj Britaniji. Međutim, nova studija iz Hong Konga bacila je senku sumnje na ovaj optimizam, sugerirajući da je remisija dijabetesa tipa 2 mnogo ređa u stvarnom svetu nego što su pokazala klinička ispitivanja.
Studija iz Hong Konga, koja je izazvala brojne reakcije i komentare u medicinskoj zajednici, pokazala je da se remisija dijabetesa tipa 2 u stvarnom svetu dešava kod samo 6% ispitanika. Ovo je rezultiralo naslovima koji sugerišu da je remisija retka, što je izazvalo razočaranje kod mnogih. No, treba sagledati kompleksnost ovog problema.
Remisija dijabetesa tipa 2, definisana kao održavanje nivoa glukoze u krvi ispod određene granice bez upotrebe lekova za dijabetes tokom određenog vremenskog perioda, nije nov koncept. Već od 1960-ih postoje zapažanja o remisiji ovog oblika dijabetesa. Ipak, definicija remisije evoluirala je tokom godina, a najnovija definicija, usvojena 2021. godine, postavlja strože kriterijume.
Pitanje koje se nameće jeste da li je metod postizanja remisije manje efikasan u stvarnom svetu van kliničkih ispitivanja. Iako se može činiti da je postizanje remisije teže u stvarnom svetu, vesti možda nisu tako sumorne kao što sugerira studija iz Hong Konga. Na primer, dr Dejvid Unvin, lekar opšte prakse iz Velike Britanije, uspeo je da pomogne 20% svojih pacijenata sa dijabetesom tipa 2 da postignu remisiju kroz savete o ishrani sa niskim sadržajem ugljenih hidrata i pružanjem podrške putem telefonskih razgovora.
Važno je naglasiti da postizanje remisije nije jednostavan proces i da su uspesi individualni. Međutim, svaki korak ka kontroli dijabetesa i gubitku težine ima pozitivan uticaj na zdravlje pacijenata. Ključno je pronaći dijetu i strategiju podrške koja će odgovarati svakom pojedincu i omogućiti mu da održi postignutu remisiju tokom dužeg vremenskog perioda.