Upotreba suplemenata melatonina kao pomoćnog sna za decu postaje sve češća. Broj dece koja uzimaju melatonin najmanje jednom mesečno porastao je skoro 20 puta od 2018. Od 2012. do 2021. godine, pozivi centrima za kontrolu trovanja koji prijavljuju unos melatonina kod dece porasli su za 530%, a prodaja suplementa se udvostručila od 2017.
Melatonin je hormon koji telo proizvodi da bi se pripremilo za spavanje. Naš mozak počinje da oslobađa melatonin oko tri ili četiri sata pre našeg uobičajenog odlaska na spavanje, a zatim nastavlja da proizvodi hormon tokom noći. Proizvodnja melatonina opada bliže jutarnjim satima.
Međutim, nedavni porast u upotrebi počeo je da brine lekare, koji se brinu da odrasli i deca možda uzimaju nepotrebne količine suplementa umesto da rešavaju probleme sa spavanjem zdravijim navikama. „Živimo u kulturi u kojoj želimo brzo rešenje za naš san. Ali život jednostavno ne funkcioniše tako“, rekla je Alison Kole, M04, alumna Medicinskog fakulteta i voditeljka podkasta pod nazivom „San je moja strast buđenja.“
Lekari mogu preporučiti melatonin za lečenje nesanice, mlaznog kašnjenja i drugih poremećaja spavanja. Takođe se koristi da pomogne deci sa autizmom i poremećajima pažnje da spavaju, jer ta stanja ponekad uzrokuju odloženu proizvodnju melatonina.
Tipično, dodatak dolazi kao oralna tableta, kapsula, gumena ili tečna. Melatonin se ne preporučuje deci mlađoj od 5 godina, rekao je Aarti Grover, klinički docent na Medicinskom fakultetu Univerziteta Tufts i medicinski direktor Centra za medicinu spavanja u Medicinskom centru Tafts. Deca od 5 do 12 godina mogu da uzimaju između 1 i 3 miligrama melatonina, dok tinejdžeri ne bi trebalo da uzimaju više od 5 mg, rekla je ona.
Uzimanje previše melatonina može imati štetne efekte, rekla je ona. Prekoračenje doze koju preporučuje lekar može dovesti do omamljenosti tokom dana, dok teži efekti uključuju dijareju, povraćanje, konfuziju, kratkotrajnu depresiju i povećan rizik od napada.
Dugoročni efekti uzimanja melatonina nisu dobro shvaćeni, rekli su Grover i Kole. „Nema mnogo velikih studija“, rekao je Grover. Ako deca koriste melatonin predugo, mogu razviti toleranciju na njega, što dovodi do sve većih doza koje su potrebne da bi bile efikasne, rekao je Grover.
Gotovo je nemoguće pratiti i doze melatonina: melatonin se smatra dodatkom ishrani i stoga ga Američka uprava za hranu i lekove ne reguliše na način na koji to rade drugi lekovi. Bez odobrenja FDA, količina melatonina koja je reklamirana na pakovanju i količina koja stvarno postoji u dodatku se možda neće poklapati.
Jedna studija koja je testirala različite brendove suplemenata melatonina otkrila je da se stvarni sadržaj melatonina u pilulama kretao od 0% do 347% reklamirane doze. Samo tri od 25 proizvoda analiziranih u studiji zapravo su sadržavala reklamiranu količinu melatonina. „Tamo dolazi do zabrinutosti za bezbednost“, rekao je Grover.
Vaša najbolja šansa da dobijete ispravnu dozu, rekao je Kole, jeste da razmotrite brendove dodataka melatonina koji imaju oznaku Farmakopejske konvencije Sjedinjenih Država, što ukazuje da je nezavisna organizacija pregledala proces proizvodnje dodatka.
„Melatonin treba koristiti samo veoma razborito i ako ga preporuči specijalista za spavanje“, rekao je Kole.