Nedavne studije pokazuju da žene mogu iskusiti dosadne simptome menopauze, poput valunga, duže nego što je prvobitno procenjeno. Kao rezultat toga, više istraživanja se fokusira na dugoročne efekte hormonske terapije. Nova studija sugeriše da određene hormonske terapije zasnovane na estrogenu imaju povoljne dugoročne efekte na rizik od srčanih bolesti.
Rezultati studije su predstavljeni na Godišnjem sastanku Društva za menopauzu 2024, održanom u Čikagu od 10. do 14. septembra.
Hormonska terapija je predmet intenzivne debate više od 20 godina otkako su rezultati Inicijative za zdravlje žena (VHI) postali javni. Uprkos činjenici da se hormonska terapija pokazala kao najefikasniji tretman za upravljanje nekim od najčešćih simptoma menopauze, kao što su talasi vrućine, neki i dalje imaju zabrinutost zbog potencijalnih zdravstvenih rizika, posebno nakon duže upotrebe.
Nova studija zasnovana na podacima VHI-a sugeriše da, u pogledu zdravlja srca, produžena upotreba određenih hormonskih terapija može biti korisna. Studija je posebno procenjivala žene koje su uzimale samo konjugovane konjske estrogene (CEE) – najčešće prepisivani oralni estrogenski tretman – i CEE plus medroksiprogesteron acetat (MPA).
Pokazalo se da i CEE-sam i CEE plus MPA imaju povoljan uticaj na sve kardiovaskularne biomarkere, osim na trigliceride. Konkretno, u odnosu na placebo, HDL-C (ponekad se naziva i dobar holesterol) porastao je za 13% i 7% za učesnike randomizirane na samo CEE i CEE plus MPA, respektivno.
Smanjenje LDL-C (ponekad nazivanog lošim holesterolom) bilo je oko 11% za obe vrste terapije. Insulinska rezistencija (HOMA-IR) smanjena je za 14% i 8% za samo CEE i CEE plus MPA, respektivno. Lipoprotein(a), koji se ponekad naziva i tihim ubicom srca, smanjen je za 15% i 20% samo za CEE i CEE plus MPA, respektivno.
„Iako vidimo nekoliko povoljnijih efekata kod CEE, obe terapije su se dobro pokazale u odnosu na njihov uticaj na biomarkere, osim na trigliceride,“ kaže dr Metju Nudi, glavni autor iz Penn State Hershei Medical Center.
„Buduća istraživanja bi trebalo da procene da li je manja verovatnoća da će druge formulacije gestagena umanjiti dugoročni efekat estrogena na holesterol.
„Dugi niz godina žene i zdravstveni radnici su se klonili hormonske terapije iz straha od potencijalnih štetnih efekata na zdravlje“, kaže dr Stefani Faubion, medicinski direktor Društva za menopauzu.
„Ovakve studije su dragocene da pomognu ženama da se osećaju sigurnije u vezi sa svojom odlukom da koriste hormonsku terapiju za upravljanje svojim dosadnim simptomima menopauze, posebno talasima vrućine.“