Da li hladno vreme izaziva prehladu? Evo zašto se zaista razbolite zimi

Da li hladno vreme izaziva prehladu? Evo zašto se zaista razbolite zimi

Verovatno ste čuli izreku „Ne izlazi napolje zimi sa mokrom kosom ili bez kaputa, prehladićeš se.“ Međutim, istina nije tako jednostavna. Iako prehlada nije uzrok samog prehladjenja, hladno vreme olakšava širenje respiratornih virusa poput prehlade i gripa. Studije su pokazale da niže temperature mogu biti povezane sa većim stopama zaraze COVID-19.

Kao stručnjak u oblasti medicinskih sestara sa iskustvom u javnom zdravstvu, često se postavlja pitanje o širenju zaraznih bolesti i vezi između prehlade i hladnoće. Različiti virusi, uključujući rinovirus koji često uzrokuje prehladu, grip i SARS-CoV-2, virus odgovoran za COVID-19, mogu duže ostati zarazni i brže se razmnožavati na nižim temperaturama i nivou vlažnosti.

Gripa i respiratorni sincicijski virus (RSV) obično pokazuju sezonsku pojavu tokom jeseni i zime. Međutim, COVID-19 nije tipičan respiratorni virus za hladnije periode, s obzirom na pojavu novih varijanti i smanjenje imuniteta usled vremena od prethodnih infekcija i vakcinacija. Na primer, stopa infekcija COVID-19 raste svakog leta od 2020. godine.

Hladno vreme može uticati na promenu spoljašnje membrane virusa gripa, čineći je otpornijom i lakšom za prenos sa osobe na osobu. Suvi vazduh, čest tokom zime, takođe može doprineti širenju gripa jer pomaže virusu gripa da duže ostane infektivan. Sušenje respiratornih kapljica u suvom vazduhu dovodi do stvaranja manjih čestica koje mogu duže ostati u vazduhu nakon kašljanja ili kijanja.

Važno je napomenuti kako hladno vreme može negativno uticati na imunološki odgovor u disajnim putevima, olakšavajući virusima da se zadrže. Nedostatak sunčeve svetlosti zimi može dovesti do nedostatka vitamina D, ključnog za zdravlje imunološkog sistema. Smanjenje fizičke aktivnosti tokom zime takođe može imati negativan uticaj. Boravak u zatvorenom prostoru često znači veći kontakt sa drugim ljudima, što olakšava širenje bolesti, budući da se respiratorni virusi najčešće prenose u radijusu od šest stopa od zaražene osobe.

Niske temperature i suv vazduh mogu isušiti oči i sluzokožu, čineći ih podložnijim za vezivanje virusa prehlade, gripa i COVID-19. Važno je primenjivati preventivne mere tokom cele godine, kao što su redovno pranje ruku, izbegavanje dodirivanja lica, održavanje hidriranosti, zdrava ishrana, fizička aktivnost, dovoljno sna, čišćenje površina u domu i korišćenje ovlaživača ako je potrebno.

Vakcinacija protiv gripa i COVID-19 takođe može biti od velike pomoći u zaštiti od ovih bolesti tokom zimskih meseci. Pridržavanje saveta stručnjaka može vam pomoći da ostanete zdravi tokom cele sezone.