Ljudi sa većom kumulativnom izloženošću estrogenu tokom svog života mogu imati manji rizik od moždanog udara, prema novoj studiji objavljenoj u onlajn izdanju Neurologi od 1. februara 2023. Niži rizik je utvrđen i za ishemijski moždani udar i za intracerebralno krvarenje.
Ishemijski moždani udar je uzrokovan blokadom dotoka krvi u mozak i najčešći je tip moždanog udara. Intracerebralno krvarenje je uzrokovano krvarenjem u mozgu.
„Naša studija sugeriše da su viši nivoi estrogena zbog brojnih reproduktivnih faktora, uključujući duži reproduktivni životni vek i korišćenje hormonske terapije ili kontraceptiva, povezani sa manjim rizikom od ishemijskog moždanog udara i intracerebralnog krvarenja“, rekao je autor studije Peige Song, dr. .D., sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Zhejiang u Hangdžouu, Kina. „Ovi nalazi mogu pomoći u novim idejama za prevenciju moždanog udara, kao što je razmatranje skrininga za ljude koji su kratkotrajno izloženi estrogenu.“
U studiji je učestvovalo 122.939 žena u postmenopauzi sa srednjom starošću od 58 godina koje su živele u Kini bez moždanog udara na početku studije.
Učesnici su odgovarali na pitanja o ličnim faktorima, kao što su starost, pol i zanimanje, kao i faktori načina života, kao što su pušenje, upotreba alkohola, vežbanje i istorija bolesti. Oni su takođe odgovorili na pitanja o informacijama o reproduktivnom zdravlju, uključujući starost prve menstruacije i početak menopauze, broj trudnoća i pobačaja i upotrebu oralnih kontraceptiva.
Istraživači su pogledali podatke o zdravstvenom osiguranju i registru bolesti kako bi utvrdili koji učesnici su imali moždani udar. Tokom prosečnog perioda praćenja od devet godina, 15.139 je imalo moždani udar. Od toga, 12.853 je imalo ishemijski moždani udar, 2.580 je imalo intracerebralno krvarenje, a 269 je imalo subarahnoidno krvarenje, što je krvarenje između mozga i membrane koja ga pokriva.
Učesnice su podeljene u četiri grupe određene prema njihovom reproduktivnom veku života, broju godina od prve menstruacije do menopauze. Učesnici u grupi sa najkraćim reproduktivnim životnim vekom imali su do 31 reproduktivnu godinu. Učesnici u grupi sa najdužim reproduktivnim vekom imali su 36 reproduktivnih godina ili više.
U procentima, učesnici u najdužoj grupi imali su nešto više moždanih udara od onih u najkraćoj grupi, 13,2% u poređenju sa 12,6%. Ali kada su istraživači prilagodili druge faktore koji bi mogli uticati na rizik od moždanog udara, kao što su starost, pušenje, fizička aktivnost i visok krvni pritisak, otkrili su da učesnici u najdužoj grupi imaju 5% manji rizik od svih vrsta moždanog udara.
Kada se posmatraju različite vrste moždanog udara, učesnice sa najdužim reproduktivnim životnim vekom imale su 5% manji rizik od ishemijskog moždanog udara i 13% manji rizik od intracerebralnog krvarenja u poređenju sa ženama sa najkraćim reproduktivnim životnim vekom.
Istraživači su takođe posmatrali druge faktore koji utiču na nivoe estrogena, kao što su broj porođaja i upotreba oralnih kontraceptiva, od kojih su oba povezana sa višim nivoima, i dužina dojenja, koja je povezana sa nižim nivoima na osnovu hipoteze da trudnoća i oralna kontracepcija upotreba predstavlja relativno viši trajni nivo estrogena u krvi. Otkrili su da viši nivoi estrogena dovode do manjeg rizika od svih vrsta moždanog udara, kao i ishemijskog moždanog udara i intracerebralnog krvarenja.
„Izloženost estrogenu tokom života potencijalno bi mogla biti koristan pokazatelj rizika osobe od različitih vrsta moždanog udara nakon menopauze“, rekao je Song. „Međutim, potrebno je više istraživanja o biološkim, bihevioralnim i društvenim faktorima koji mogu doprineti vezi između izloženosti estrogenu i rizika od moždanog udara tokom životnog veka žene.“
Ograničenje studije je bilo to što su informacije o reproduktivnim faktorima prikupljane uglavnom na osnovu sposobnosti učesnika da se prisete događaja, a učesnici se možda nisu setili tačno takvih događaja.