Da li bizarni vizuelni simptomi mogu biti znak Alchajmerove bolesti?

Da li bizarni vizuelni simptomi mogu biti znak Alchajmerove bolesti?

Tim međunarodnih istraživača, na čelu sa UC San Francisco, završio je prvu veliku studiju posteriorne kortikalne atrofije, zbunjujuće konstelacije vizuelnoprostornih simptoma koji se pojavljuju kao prvi simptomi Alchajmerove bolesti. Ovi simptomi se javljaju u do 10% slučajeva Alchajmerove bolesti.

Studija uključuje podatke od više od 1.000 pacijenata na 36 lokacija u 16 ​​zemalja. Objavljen je u The Lancet Neurology.

Posteriorna kortikalna atrofija (PCA) u velikoj meri predviđa Alchajmerovu bolest, otkrili su istraživači. Oko 94% pacijenata sa PCA imalo je Alchajmerovu patologiju, a preostalih 6% je imalo stanja poput Levijeve bolesti i frontotemporalne lobarne degeneracije. Nasuprot tome, druge studije pokazuju da 70% pacijenata sa gubitkom pamćenja ima Alchajmerovu patologiju.

Za razliku od problema sa pamćenjem, pacijenti sa PCA se bore sa procenjivanjem udaljenosti, razlikovanjem između pokretnih i nepokretnih objekata i ispunjavanjem zadataka poput pisanja i uzimanja ispuštenog predmeta uprkos normalnom pregledu oka, rekla je prvi autor Marianne Chapleau, dr. s UCSF-a. Odeljenje za neurologiju, Centar za pamćenje i starenje i Veill Institute for Neurosciences.

Većina pacijenata sa PCA ima normalnu kogniciju rano, ali do trenutka njihove prve dijagnostičke posete, u proseku 3,8 godina nakon pojave simptoma, blaga ili umerena demencija je bila očigledna sa identifikovanim deficitima u pamćenju, izvršnoj funkciji, ponašanju i govoru i jeziku, prema nalazima istraživača.

U vreme postavljanja dijagnoze, 61% je pokazalo „konstruktivnu dispraksiju“, nesposobnost da se kopiraju ili konstruišu osnovni dijagrami ili figure; 49% je imalo „deficit percepcije prostora“, poteškoće da identifikuju lokaciju nečega što su videli; a 48% je imalo „simultanangoziju“, nesposobnost da vizuelno percipira više od jednog objekta u isto vreme. Pored toga, 47% se suočilo sa novim izazovima sa osnovnim matematičkim proračunima, a 43% sa čitanjem.

„Potrebno nam je više svesti o PCA kako bi ga kliničari mogli označiti“, rekao je Chapleau. „Većina pacijenata vidi svog optometrista kada počnu da doživljavaju vizuelne simptome i mogu biti upućeni oftalmologu koji takođe možda neće prepoznati PCA“, rekla je ona. „Potrebni su nam bolji alati u kliničkim okruženjima da rano identifikujemo ove pacijente i da ih lečimo.“

Prosečna starost pojave simptoma PCA je 59 godina, nekoliko godina mlađa od one kod tipične Alchajmerove bolesti. Ovo je još jedan razlog zašto je manje verovatno da će pacijenti sa PCA biti dijagnostikovani, dodao je Chapleau.

Rana identifikacija PCA može imati važne implikacije za lečenje Alchajmerove bolesti, rekao je koautor Renaud La Joie, dr., takođe sa Odeljenja za neurologiju UCSF-a i Centra za pamćenje i starenje. U studiji, nivoi amiloida i tau, identifikovani u cerebrospinalnoj tečnosti i slikama, kao i podaci autopsije, poklapali su se sa onima pronađenim u tipičnim slučajevima Alchajmerove bolesti.

Kao rezultat toga, pacijenti sa PCA mogu biti kandidati za antiamiloidne terapije, kao što je lekanemab (Lekembi), koji je odobrila Američka uprava za hranu i lekove u januaru 2023., i anti-tau terapije, trenutno u kliničkim ispitivanjima, za koje se veruje da kako bi bio efikasniji u najranijim fazama bolesti, rekao je on.

„Pacijenti sa PCA imaju više tau patologije u zadnjim delovima mozga, uključenih u obradu vizuelnoprostornih informacija, u poređenju sa onima sa drugim prikazima Alchajmerove bolesti. To bi ih moglo učiniti pogodnijim za anti-tau terapije“, rekao je on.

Pacijenti su uglavnom isključeni iz ispitivanja, jer su „obično usmereni na pacijente sa amnestičnom Alchajmerom sa niskim rezultatima na testovima pamćenja“, dodao je La Joie. „Međutim, u UCSF-u razmatramo tretmane za pacijente sa PCA i drugim neamnestičkim varijantama.“

Bolje razumevanje PCA je „ključno za unapređenje nege pacijenata i za razumevanje procesa koji pokreću Alchajmerovu bolest“, rekao je stariji autor Gil Rabinovici, MD, direktor UCSF Centra za istraživanje Alchajmerove bolesti. „Kritično je da lekari nauče da prepoznaju sindrom kako bi pacijenti mogli da dobiju tačnu dijagnozu, savetovanje i negu.

„Sa naučne tačke gledišta, zaista moramo da razumemo zašto Alchajmerova bolest posebno cilja na vizuelne, a ne na memorijske oblasti mozga. Naša studija je otkrila da su 60% pacijenata sa PCA bile žene – bolje razumevanje zašto se čini da su podložniji je jedna važna oblast budućih istraživanja“.