Prema studiji više od 9.000 ljudi, parovi koji dele slične navike pijenja imaju tendenciju da žive duže od onih koji to ne čine.
Ovo bi moglo zvučati kao predlog da pijete više sa svojim partnerom, ali istraživači sa Univerziteta u Mičigenu upozoravaju da to ne shvatate previše bukvalno.
Nova otkrića naglašavaju važnost razmatranja kako odnosi utiču na zdravlje na složene načine. Prethodne studije su proučavale kako navike pijenja utiču na odnose parova, ali širi efekti njihovog zajedničkog ili usamljenog ponašanja pijenja na zdravlje nisu tako jasni.
„Svrha ove studije je bila da se sagleda upotreba alkohola kod parova u studiji o zdravlju i penzionisanju i implikacije na smrtnost“, kaže istraživačica psihologije Kira Birdit, prva autorka objavljenog rada.
Koncept ‘partnerstva za piće’, prvi put opisan 1998. godine, sugeriše da navike opijanja bračnih parova mogu uticati na njihovu vezu; posebno ako jedna osoba pije više od druge, to je povezano sa više bračnih nevolja i sukoba.
„Većina istraživanja je ispitala mlađe parove i neskladno opijanje“, pišu Birdit i njegove kolege u svom objavljenom radu.
„Nalazi iz ovih studija pokazuju da je nesklad povezano sa nižim zadovoljstvom u braku, većom verbalnom agresijom i većom stopom razvoda.
Međutim, suprotno može imati svoje prednosti. Zajedničke navike u vezi sa pićem mogle bi da zbliže parove ili da ih barem ne razdvoje.
Ispitanih 9.312 učesnika bilo je iz 4.656 parova različitog pola koji su bili u braku ili žive zajedno. Takođe su završili najmanje tri talasa studije o zdravlju i penzionisanju, anketi odraslih starijih od 50 i više godina u SAD koja uključuje parove koji se intervjuišu svake dve godine.
Istraživači su se posebno fokusirali na obrasce pijenja ovih starijih parova, a ne na vrstu alkohola koji su konzumirali. Ako su učesnici prijavili da su pili alkohol u poslednja tri meseca, od njih je zatraženo da prijave prosečnu količinu konzumiranog alkohola nedeljno.
„Zanimljivo je da smo otkrili da su parovi u kojima su oba navela da su pili alkohol u poslednja tri meseca živeli duže od ostalih parova koji su ili naveli da ne piju ili su imali neskladne obrasce pijenja u kojima je jedan pio, a drugi ne“, objašnjava Birdit.
Takođe su otkrili da je lagano ili umereno konzumiranje alkohola kod oba partnera povezano sa dužim životom, u poređenju sa oba partnera koji piju jako ili uopšte ne piju.
Nije jasno zašto je opijanje para povezano sa većim šansama za preživljavanje kada njihova individualna konzumacija alkohola nije bila. Ova najnovija analiza uticaja pijenja na dugovečnost uzela je u obzir pojedinačna hronična stanja kao što su bolesti srca i dijabetes. Istraživači žele da saznaju više o tome kako piće parova utiče na njihovu vezu.
Ona naglašava široke načine na koje partneri mogu uticati na dobrobit jedni drugih. Nivoi konzumiranja alkohola koji su slični među parovima mogu pokazati koliko su njihovi načini života, bliskost i zadovoljstvo vezom usklađeni.
„Takođe smo otkrili u drugim studijama da parovi koji piju zajedno imaju bolji kvalitet veze, a to može biti zato što povećava intimnost“, kaže Birdit.
Studija ima ograničenja, na primer, analizirala je samo ljude u hetroseksualnim vezama, koja je uključivala samo još jednu osobu, dok na nivou populacije postoji mnogo vrsta veza koje treba razmotriti.
Istraživanja sugerišu da alkohol različito utiče na parove u istopolnim i različitim polnim vezama, tako da je potrebno inkluzivnije istraživanje pre nego što izvučemo široke zaključke o rezultatima ove studije. Bliži pogled na uticaj vrsta alkohola koji ljudi piju takođe bi mogao biti koristan.
„Takođe ima malo informacija o svakodnevnim međuljudskim procesima koji predstavljaju ove veze“, dodaje Birdet. „Kakav je njihov svakodnevni život? Da li piju zajedno? Šta rade kada piju?“
Razumevanje načina na koji parovi utiču na zdravstveno ponašanje jedni drugih je ključno za poboljšanje zdravstvene politike i prakse za starije odrasle osobe, kaže tim. Intervencije treba da uzmu u obzir ponašanje oba pojedinca radi boljeg ishoda.
„Sve u svemu, ova studija pomera polje napred“, pišu istraživači, „pokazujući da je konkordancija pijenja povezana sa dužim životom, ali da je takođe važno uzeti u obzir količinu pića koju oba partnera piju“.
Studija je objavljena u The Gerontologist.