CT zdravstveni skrining može identifikovati rizik od dijabetesa

CT zdravstveni skrining može identifikovati rizik od dijabetesa

Analiza CT skeniranja kod ljudi koji se podvrgavaju snimanju radi zdravstvenog skrininga može identifikovati pojedince u riziku od dijabetesa tipa 2, prema studiji objavljenoj danas u časopisu Radiologija. Istraživači su rekli da nalazi podvlače vrednost CT-a u oportunističkom snimanju – korišćenje informacija iz rutinskih pregleda slika da bi se saznalo više o opštem zdravlju pacijenta.

Za novu studiju, istraživači su procenili sposobnost automatizovanih markera dobijenih CT-om da predvide dijabetes i povezana stanja.

„S obzirom na značajan teret dijabetesa i njegovih komplikacija, želeli smo da istražimo da li automatizovane i precizne analize slike mogu da poboljšaju rano otkrivanje i stratifikaciju rizika izvan konvencionalnih metoda“, rekao je stariji autor studije Seungho Riu, MD, Ph.D., iz Kangbuk. Samsung bolnica na Medicinskom fakultetu Univerziteta Sungkiunkvan u Seulu, Južna Koreja.

Studijska grupa je uključivala 32.166 odraslih osoba starosti 25 godina ili više koji su bili podvrgnuti zdravstvenom skriningu sa 18F-fluorodeoksiglukozom (18 F-FDG) PET/CT.

Dr Riu i kolege su koristili klinički validirane algoritme dubokog učenja za analizu CT slika. Algoritmi su omogućili 3D segmentaciju i kvantifikaciju različitih telesnih komponenti kao što su visceralna mast, potkožna mast, mišićna masa, gustina jetre i kalcijum u aorti.

Prevalencija dijabetesa je bila 6% na početku, a incidenca 9% tokom 7,3-godišnjeg praćenja u proseku.

Automatizovana multiorganska CT analiza identifikovala je osobe sa visokim rizikom od dijabetesa i povezanih stanja. Indeks visceralne masti – masnoće na stomaku ispod mišića i oko organa abdomena – pokazao je najveći prediktivni učinak za dijabetes. Kombinovanje visceralne masti, mišićne površine, frakcije masti jetre i kalcifikacije aorte poboljšalo je prediktivne performanse. Markeri dobijeni CT takođe su identifikovali ultrazvučno dijagnostikovanu masnu jetru, rezultate kalcijuma u ​​koronarnim arterijama više od 100, osteoporozu i gubitak mišića povezan sa uzrastom koji se naziva sarkopenija.

Ovi markeri su nadmašili tradicionalne faktore rizika u predviđanju dijabetesa tipa 2.

„Rezultati su ohrabrujući jer pokazuju potencijal proširenja uloge CT snimanja sa konvencionalne dijagnoze bolesti na oportunistički proaktivni skrining“, rekao je dr Rju. „Ova automatska CT analiza poboljšava predviđanje rizika i strategije rane intervencije za dijabetes i srodna zdravstvena pitanja.“

U kliničkom okruženju, ovi markeri dobijeni CT-om imaju potencijal da poboljšaju konvencionalni pristup skriningu dijabetesa i proceni rizika, primetio je dr Rju.

„Integracijom ovih naprednih tehnika snimanja u oportunističke zdravstvene skrininge, kliničari mogu preciznije i ranije identifikovati pojedince sa visokim rizikom za dijabetes i njegove komplikacije od trenutnog pristupa“, rekao je on. „Ovo bi moglo dovesti do personalizovanijih i pravovremenih intervencija, na kraju poboljšanja ishoda pacijenata.“