Istraživači su otkrili da su žene koje su imale menopauzu u dobi mlađoj od 46 godina imale skoro dvostruko veću vjerovatnoću da će imati rak dojke u poređenju sa drugim osobama njihovog uzrasta.
Studija, objavljena u časopisu The Journal of Clinical Endocrinologi & Metabolism, fokusirala se na žene sa primarnom insuficijencijom jajnika (POI), stanjem koje se javlja kada jajnici prestanu da rade kako treba zbog ranog gubitka jajnih ćelija. Ovo dovodi do toga da neki prolaze kroz menopauzu ranije nego obično.
„Kada žene prolaze kroz primarnu insuficijenciju jajnika, izložene su riziku od brojnih bolesti poput osteoporoze i kardiovaskularnih bolesti“, primetila je viši istraživač dr Korin Velt, endokrinolog sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Juta u Solt Lejk Sitiju.
„Naši rezultati sugerišu da bi neke od ovih žena trebalo pratiti tokom svog života i zbog rizika od raka“, dodala je ona u saopštenju za javnost.
POI se često odvija u porodicama, a genetika čini do 43% slučajeva, rekli su istraživači u beleškama. Prethodne studije su takođe pokazale da genetika POI može biti uključena u rak.
Da bi proverili tu moguću vezu, istraživači su pregledali medicinske kartone iz dva zdravstvena sistema koji opslužuju 85% stanovništva Jute i uporedili te slučajeve POI sa registrom raka u Utahu.
Otkrili su da je kod 613 žena dijagnostikovan POI i još 165 sa ranom menopauzom između 1995. i 2021. Ove žene su imale više od 26.500 rođaka predstavljenih u registru raka i medicinskim podacima.
Rezultati pokazuju da su žene sa ranom menopauzom razvile rak dojke skoro dvostruko više od opšte populacije.
Njihovi rođaci su takođe imali povećan rizik od raka, otkrili su istraživači.
Rođaci u drugom stepenu — tetke, ujaci, bake i dede, nećake, nećaci — imali su 30% veći rizik od raka dojke i 50% povećan rizik od raka debelog creva, izvještavaju istraživači.
A šira grupa rođaka prvog, drugog i trećeg stepena imala je 30% do 60% povećan rizik od raka prostate.
Da bi dobili bolju predstavu o tome šta pokreće ovo, istraživači su ispitali DNK šest žena sa POI.
Otkrili su da svaki ima neobičnu varijaciju u jednom od gena koji održavaju ćelije zdravim. Ove vrste defekata mogu ugroziti zdravlje jajnika i povećati rizik od nekontrolisanog rasta, što je obeležje raka, rekao je Velt.
Istraživači su predložili da žene sa POI ili ranom menopauzom mogu imati koristi od povećanog skrininga raka. Pored toga, njihovi rođaci bi mogli imati koristi od testiranja na neplodnost, kao i od skrininga na rak.