Može li kafa pomoći da se suprotstavi nekim efektima alkohola na mozak i potencijalno ograniči rizik od zavisnosti? To je ono što sugeriše nova studija o tome kako kofein reaguje na proizvodnju hemikalije dopamina za dobro osećanje.
Prethodni radovi su utvrdili da kofein ometa neke od načina na koje alkohol menja ponašanje. U ovom najnovijem istraživanju, tim naučnika iz Italije i SAD je detaljnije pogledao šta se dešava u ovoj vezi.
U eksperimentima sa pacovima, istraživači su otkrili da kofein ima značajan uticaj na mezolimbički put dopamina, važan deo sistema nagrađivanja mozga, kroz koji se dopamin oslobađa.
Ovaj isti put je povezan sa nekim od mehanizama za jačanje mozga koji omogućavaju da se oni sa poremećajem upotrebe alkohola vraćaju po još – što znači da bi moglo biti moguće razviti tretmane koji prekidaju ove štetne petlje u ponašanju.
„Potrošnja alkohola i kofeina utiče na živote milijardi ljudi širom sveta“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.
„Iako nedavni dokazi ukazuju na to da kofein narušava ojačavajuća svojstva alkohola, nedostajala je karakterizacija njegovih efekata na mezolimbičku funkciju dopamina stimulisanu alkoholom.
Istraživači su otkrili da kofein blokira pretvaranje alkohola u salsolinol, hemikaliju koja pokreće oslobađanje dopamina. To bi piće učinilo manje prijatnim – i smanjilo želju da se to nastavi.
Međutim, čini se da blokiranje dopamina kofeinom ima više nego samo suprotstavljanje onome što alkohol radi. Takođe izgleda da direktno utiče na to kako mozak identifikuje i reaguje i na salsolinol i na morfijum.
Morfijum takođe izaziva zavisnost, a istraživači misle da to čini kofein obećavajućom opcijom za prevenciju zavisnosti uopšte. I salsolinol i morfijum aktiviraju moždani prekidač poznat kao μ receptor, koji bi mogao da bude meta.
„Ohrabruje, jedan od retkih lekova koje je odobrila FDA za poremećaj upotrebe alkohola, antagonist μ receptora naltrekson, takođe sprečava pojačavajuće efekte alkohola ometajući njegovo poboljšanje mezolimbičke transmisije dopamina“, jedan od vodećih autora studije, neuronaučnik Rikardo. Maccioni iz Scripps Research u Kaliforniji, rekao je na LinkedIn-u.
Taj kofein deluje slično kao postojeći lek podržava mišljenje da ovde imamo još jedan potencijalni tretman za zavisnost od alkohola – iako je još dug put od ovih laboratorijskih testova do razvoja leka.
Zatim, istraživači žele da izvrše testove na drugim životinjama kako bi potvrdili svoje rezultate – ovde su korišćeni samo muški pacovi – i žele da vide kako bi se ovi efekti mogli promeniti tokom dužeg perioda.
„Bilo bi zanimljivo videti efekte kofeina na životinje koje su već zavisne od alkohola“, rekao je Maccioni Eriku V. Dolanu za PsiPost.
„Nakon toga, bili bismo zainteresovani da proverimo da li ova studija može dati pronicljive sugestije o potencijalnim terapijskim ciljevima za poremećaj upotrebe alkohola.“