Tim od 50 vodećih međunarodnih stručnjaka, The Lancet Commission on Investing in Health (CIH), istražio je ovo pitanje, što je rezultiralo jasnim, djelotvornim i ostvarivim mjerama za postizanje ovog ambicioznog cilja širom svijeta.
Šest od 50 članova komisije su povezani sa Bergenskim centrom za etiku i određivanje prioriteta u zdravstvu (BCEPS), norveškim centrom izvrsnosti sa sedištem na Univerzitetu u Bergenu, Norveška, uključujući direktora BCEPS-a i profesora Olea Frithjofa Norheima, dr. . Istraživač Sara Bolongaita i istraživači povezani sa BCEPS-om, Angela Chang (Univerzitet Južne Danske), Dean T. Jamison (Univerzitet Kalifornije, San Francisko), Stefan Verguet (Univerzitet Harvard) i David Vatkins (Univerzitet u Vašingtonu).
Njihov izveštaj biće objavljen u utorak, 15. oktobra 2024. godine, kada će članovi CIH-a održati glavnu prezentaciju svojih nalaza na Svetskom zdravstvenom samitu u Berlinu, Nemačka. Izveštaj će biti besplatno dostupan javnosti, a prezentacija održana na Svetskom zdravstvenom samitu 15. oktobra 2024, od 16 do 17:30 časova po srednjeevropskom vremenu, može se pogledati onlajn.
Prema autorima, cilj „50 sa 50“, smanjenje verovatnoće prerane smrti za 50% (smrt pre 70. godine), može se postići fokusiranjem na 15 prioritetnih stanja, osam u vezi sa zaraznim bolestima i zdravljem majke i sedam u vezi sa nezaraznim bolestima i povredama.
Pored povećanja investicija i usluga za ovih 15 prioritetnih zdravstvenih stanja, povećanje poreza na duvan može učiniti više za smanjenje prerane smrtnosti od bilo koje druge pojedinačne zdravstvene politike.
Pored toga, u izveštaju se procenjuje da postoji veća od 20% šanse da u narednih 10 godina pandemija ubije najmanje 25 miliona ljudi – što je veličina slična onoj u pandemiji COVID-19, što čini spremnost za pandemiju i odgovor kritičnim.
Izveštaj Global Health 2050 nudi put za zemlje sa visokim, srednjim i niskim prihodima da drastično poboljšaju ljudsko blagostanje i očekivani životni vek do 2050. godine.