Otkriće u borbi protiv moždanog udara: Brokoli može biti ključni saveznik

Otkriće u borbi protiv moždanog udara: Brokoli može biti ključni saveznik

Hemikalija koja se prirodno nalazi u brokoliju mogla bi jednog dana da spreči i leči krvne ugruške koji mogu dovesti do moždanog udara – trenutno drugi vodeći uzrok smrti u svetu.

Istraživači, predvođeni timom sa Univerziteta u Sidneju u Australiji, sproveli su seriju laboratorijskih testova na 23 jedinjenja koja se obično nalaze u biljkama kako bi utvrdili njihovu naklonost ka vezivanju sa trombocitima naše krvi.

Trombociti igraju ključnu ulogu u začepljenju rana kako bi se zaustavilo krvarenje, ali pod određenim okolnostima takođe mogu formirati opasne ugruške koji potpuno blokiraju protok krvi. U tkivima kritičnim za život, kao što su mozak i srce, svaki trenutak izgubljenog kiseonika rizikuje nepopravljivu štetu.

Hemikalija koja se obično nalazi u povrću krstaša kao što su brokoli, karfiol i klice brokolija istakla se po svom potencijalu kao sredstvo protiv zgrušavanja. Nazvano sulforafan (SFN), jedinjenje je već privuklo pažnju u prošlosti zbog svog potencijala u prevenciji raka i snižavanju holesterola.

Bliska analiza uticaja SFN-a na molekularnom nivou otkrila je da je u stanju da uspori zgrušavanje trombocita i spreči stvaranje ugrušaka u sličnim uslovima koji se nalaze u našim arterijama, očigledno kroz modifikaciju aktivnosti proteina zvanog PDIA6.

„Ne samo da je jedinjenje brokolija efikasno u poboljšanju učinka lekova za uništavanje ugrušaka nakon moždanog udara, već bi se moglo koristiti i kao preventivno sredstvo za pacijente koji su pod visokim rizikom od moždanog udara“, kaže biomedicinski naučnik Ksuju Liu sa Univerziteta u Sidnei.

Nalazi studije čine SFN vrednim istraživanja kao način smanjenja rizika od moždanog udara u nekim od grupa koje su najugroženije na njega – posebno zato što se prirodno nalazi u hrani kao što je brokoli, za koju se već zna da je dobra za zdravlje srca i zaštitu od bolesti.

SFN se takođe može koristiti u hitnim slučajevima: tretmani koji se daju pacijentima koji su imali moždani udar, kako bi se pokušalo da se minimiziraju efekti na mozak. Ovi tretmani mogu napraviti značajnu razliku u smislu štete koju nanose krvni ugrušci i na kraju spasiti živote.

Trenutni lekovi za uništavanje ugrušaka, koji se nazivaju tkivni aktivator plazminogena (tPA), deluju samo u zaštiti od oštećenja mozga oko 20 procenata vremena. U eksperimentima na miševima, kada se SFN kombinuje sa tPA, istraživači su otkrili da bi stopa uspeha mogla ići do 60 procenata.

„Uzbuđujuće je to što ovo prirodno jedinjenje ne izaziva nikakve znake krvarenja, što je uobičajena nuspojava povezana sa agensima za razređivanje krvi testiranim u lečenju moždanog udara“, kaže Liu.

Još uvek je u ranoj fazi za ovo istraživanje, a još uvek nisu rađeni testovi na ljudima. Još nismo sigurni da li bi dijeta sa brokolijem bila dovoljna da sama po sebi smanji rizik od moždanog udara, ali to je nešto što buduće studije mogu razmotriti.

Ono što znamo je veličina zdravstvenog problema s kojim se bavimo: oko 15 miliona ljudi godišnje pati od moždanog udara, pri čemu oko trećina tih slučajeva rezultira smrtnim ishodom, a oko trećina rezultira trajnim invaliditetom neke vrste.

„Veoma smo uzbuđeni što smo izolovali prirodno jedinjenje koje može imati ogromne korisne efekte“, kaže Liu. „Naše studije će nastaviti da istražuju kako visoko prečišćena jedinjenja iz povrća mogu imati blagotvorne efekte u procesima bolesti.“

Istraživanje je objavljeno u ACS Central Science.