Broj slučajeva raka dojke u SAD raste uprkos opadanju stope smrtnosti

Broj slučajeva raka dojke u SAD raste uprkos opadanju stope smrtnosti

Stopa raka dojke naglo raste u Sjedinjenim Državama, vođena porastom među mlađim ženama, pokazalo je istraživanje u utorak.

Dvogodišnji izveštaj Američkog društva za borbu protiv raka otkrio je da je broj slučajeva rastao za jedan odsto svake godine od 2012. do 2021. godine, iako je ukupna stopa smrtnosti nastavila svoj istorijski trend pada, pala je za 44 odsto od 1989. do 2022.

Rak dojke je drugi najčešći rak dijagnostikovan među ženama u SAD, i drugi vodeći uzrok smrti od raka, posle raka pluća.

Približno jednoj od osam žena u SAD će tokom života biti dijagnostikovan invazivni rak dojke, a jedna od 43, ili dva procenta, će umreti od te bolesti.

Tokom protekle decenije, navodi se u izveštaju, stope raka dojke su brže rasle kod žena mlađih od 50 godina od onih starijih – 1,4 odsto godišnje u odnosu na 0,7 odsto godišnje – iz razloga koji nisu odmah jasni.

Po rasi, azijske Amerikanke su imale najbrži porast incidencije, a zatim latinoamerikanke, za koje list navodi da „možda delom bude povezano sa prilivom novih imigranata, koji imaju povećan rizik od raka dojke“.

Sve u svemu, stopa smrtnosti od raka dojke pala je za 44 procenta sa 33 smrti na 100.000 žena u 1989. na 19 smrtnih slučajeva na 100.000 u 2022. godini, što je rezultiralo sa oko 517.900 sprečenih smrtnih slučajeva.

Ali uprkos decenijama medicinskog napretka u lečenju i ranijem otkrivanju, koristi su se osećale nejednako.

Smrtnost je ostala nepromenjena od 1990. među Indijancima, dok crne žene imaju 38 odsto više smrtnih slučajeva nego bele žene uprkos pet odsto manje slučajeva.

List navodi da su ovi nalazi istakli „nedostatke u društvenim determinantama zdravlja“ i „dugogodišnji sistemski rasizam i doveli do manjeg pristupa kvalitetnoj nezi širom kontinuuma raka“.

Na primer, iako crne žene prijavljuju da dobijaju mamografe više nego bele žene, „veća je verovatnoća da će imati skrining u ustanovama sa nižim resursima i/ili onima koje nisu akreditovane od strane Američkog koledža za radiologiju“, navodi se u studiji.

Autori su preporučili povećanje rasne raznolikosti u kliničkim ispitivanjima, kao i partnerstva u zajednici koja povećavaju pristup visokokvalitetnom skriningu među ženama kojima je nedovoljno pružena usluga.

U aprilu je uticajno američko medicinsko telo preporučilo da žene treba da se pregledaju na rak dojke svake druge godine počevši od 40. godine.

Američka radna grupa za preventivne usluge (USPSTF) je ranije rekla da žene u svojim 40-im treba da donesu individualnu odluku o tome kada će početi sa mamografijom na osnovu svoje zdravstvene istorije i rezervisala je svoju obaveznu preporuku za ljude koji navršavaju 50 godina.