Broj slučajeva norovirusa raste u SAD, uzrokujući široko rasprostranjenu bolest stomaka

Broj slučajeva norovirusa raste u SAD, uzrokujući široko rasprostranjenu bolest stomaka

Tokom ove zime, slučajevi norovirusa su u porastu u delovima Sjedinjenih Država, prema informacijama koje su objavljene od strane vlade. Prema poslednjim podacima američkih centara za kontrolu i prevenciju bolesti, primećen je porast broja epidemija norovirusa, sa 91 prijavljenom epidemijom tokom nedelje 5. decembra u poređenju sa 69 izbijanja nedelju ranije u novembru. U poređenju sa prethodnim godinama, gde je zabeleženo najviše 65 epidemija tokom iste nedelje decembra, ovogodišnji brojevi su iznad proseka.

Norovirusna infekcija karakteriše iznenadno povraćanje i dijareja, a epidemije se često javljaju u zajedničkim životnim situacijama poput staračkih domova, zatvora, škola i drugih mesta gde su ljudi u bliskom kontaktu. Norovirus je identifikovan kao glavni uzrok bolesti prenosivih hranom u Sjedinjenim Državama, odgovoran za 58% svih takvih infekcija godišnje, prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti.

Grupa virusa koje izazivaju infekcije norovirusima šire se lako, jer čak 10 virusnih čestica može izazvati bolest kod osobe. Svake godine, u Sjedinjenim Državama se prijavi oko 2.500 epidemija norovirusa, a njihova pojava je najčešća od novembra do aprila. Pored povraćanja i dijareje, uobičajeni simptomi uključuju mučninu, bol u stomaku, bol u telu, glavobolju i groznicu.

Većina izbijanja norovirusa nastaje kada zaražene osobe prenose virus na druge putem direktnog kontakta, kao što je deljenje hrane ili pribora za jelo. Epidemija se takođe može proširiti putem hrane, vode ili kontaminiranih površina. Bolest izazvana norovirusom obično se naglo javlja, a simptomi se razvijaju 12 do 48 sati nakon izlaganja virusu. Većina zaraženih se oporavi u roku od nekoliko dana, ali norovirus godišnje prouzrokuje na hiljade hospitalizacija i smrtnih slučajeva, naročito među starijim osobama i decom.

Svi uzrasti su podložni zarazi norovirusom, ali deca, starije osobe i osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom su posebno ugroženi. Dehidracija usled povraćanja i dijareje predstavlja veliki rizik. Trenutno ne postoji specifičan lek za norovirus, pa se preporučuje rehidracija putem unošenja tečnosti, izuzev kafe, čaja i alkohola. Osobe koje pate od dehidracije trebalo bi da potraže medicinsku pomoć.

Redovno pranje ruku predstavlja najbolju preventivnu meru protiv norovirusa tokom zimske sezone, uz korišćenje sapuna i tople vode najmanje 20 sekundi pre jela. Takođe, dezinfekcija površina u domaćinstvu može pomoći u sprečavanju širenja virusa.