Svi znaju da je san ključan za rastuću decu i njihovo mentalno i fizičko zdravlje. Redovne, kvalitetne navike spavanja pomažu deci da konsoliduju pamćenje i bolje uče. Nedostatak sna doprinosi depresiji u detinjstvu, anksioznosti, pa čak i riziku od samoubistva, zajedno sa fizičkim zdravstvenim problemima, uključujući rizik od povreda. Izazov je osigurati da deca evidentiraju te vredne zzz-ove.
Postoje tri glavne komponente kvalitetnog sna za decu. Prvo, potrebno im je dovoljno ukupnih sati – trajanje sna. Kvalitet spavanja je takođe važan – čvrsto spavati tokom noći sa nekoliko poremećaja ili buđenja. I, konačno, postoji vreme za spavanje — u suštini, dosledan raspored, sa vremenom spavanja i ustajanja približno istim tokom cele nedelje.
Čak i kada znate koliko je dobar san važan, lako je da se trajanje, kvalitet i tajming sna izbace iz koloseka. To se može dogoditi iz retkih razloga, kao što je prijatan haos na odmoru ili poremećaji koji prate život pandemije. Zdrave navike spavanja je teško održavati i iz svakodnevnih svakodnevnih razloga, kao što su neslaganje roditelja i dece, zauzet raspored i opušteno ponašanje starije dece tokom vikenda. Ali postoje načini za porodice da se vrate u san.
Kao istraživač razvoja dece i porodični terapeut, proučavam roditeljska i porodična ponašanja koja stvaraju zdravo okruženje za dečje obrasce spavanja. Konkretno, pomažem roditeljima da razviju dosledne i nežne rutine. Obrasci spavanja se postavljaju rano, a roditelji igraju važnu ulogu u negovanju dečijih perspektiva i stavova. Evo opšteg saveta koji delim sa porodicama, bez obzira na starost njihove dece.
1. Postavite i modelirajte porodične vrednosti o spavanju
Deca su pažljivi učenici. Vrlo pažljivo obraćaju pažnju i na izgovorena i na neizgovorena pravila svog klana.
Da bi svi ukućani dobro spavali, san ne može biti nešto o čemu moraju da brinu samo deca, dok se odrasli koji imaju slobodu i moć šale na račun sopstvenih nezdravih navika. Ako san izgleda kao kazna, a ne kao dar za zdravlje, deca će mu se verovatno odupreti.
Odrasli treba da pričaju i prošetaju da je san prioritet za sve u porodici. Budite uzor. Ako ste, na primer, stekli naviku da preterano gledate TV u sitne sate, poradite na tome da to obuzdate. Koristite pozitivan govor o svom spavanju. Obratite pažnju na ono što govorite i šta komunicirate kroz sopstvene navike, naglašavajući da je važno da se cela porodica naspava i ima energije za sledeći dan. Nemojte pogrešiti da razgovarate o vremenu za spavanje kao o šansi za odrasle da se distanciraju od dece.
2. Upoznajte svoje dete
Zapamtite, svako dete je jedinstveno, tako da ne očekujte da će saveti za spavanje, koji odgovaraju svima, funkcionisati univerzalno. Dečji temperament igra značajnu ulogu u trajanju, kvalitetu i vremenu njihovog sna. Na primer, raspoloženije dete se možda neće brzo prilagoditi rasporedu spavanja tokom prve godine. A temperament je prilično stabilan deo onoga ko je vaše dete i biće i dalje.
Posao roditelja je da ohrabruje rutine i postavlja granice—ali uz stalnu toplinu i osetljivost u pogledu karakteristika jedinstvenog deteta koje imate.
Kada ste iscrpljeni i borite se sa ponašanjem deteta, može biti teško ostati pozitivan. Moja preporuka je da mudro koristite dnevne sate kao ulaganje u vašu vezu. Budite proaktivni da primetite dobro u svom detetu. Podsetite se da je vaše dete samostalna osoba, koja uči na mnogo načina tokom dana, i da je razvoj deteta maraton, a ne sprint, za pozitivne promene. Regresije spavanja ili druge poteškoće sa spavanjem, poput noćnog buđenja ili promena navika spavanja, prilike su za rast, a ne za kaznu.
Postavljanjem ovog temelja postaje lakše iskoristiti pozitivan stav i odnos poštovanja tokom stresnih situacija. Podsetite se da je promena tokom vremena važnija od kontrole nad datim trenutkom. Na kraju krajeva, napeti odnosi između roditelja i dece zapravo mogu dovesti do kontinuiranih problema sa spavanjem i ponašanjem kod male dece.
3. Ciljajte na doslednost, uz izvesnu fleksibilnost
U svojoj praksi vidim dve uobičajene — ali suprotne — greške koje roditelji prave oko spavanja.
Prvo, mnogi roditelji potpuno napuštaju pravila i granice. Često se to dešava kao rezultat onoga što deca unose u jednačinu: lični temperament ili fenomene vezane za uzrast. Na primer, vrhunac agresivnosti u ponašanju koji može doći u detinjstvu ili promena u vremenu spavanja koja dolazi u adolescenciji može dovesti do toga da neki roditelji jednostavno bace peškir i odustanu.
Alternativno, drugi roditelji postaju rigidni. Oni vide sukob oko sna kao borbu za moć koju odrasla osoba mora da pobedi.
Tvrdim da je ravnoteža ključna. Roditelji bi trebalo da usvoje dosledan pristup koji odgovara vrednostima spavanja koje su im sve vreme bile jasne. Ali oni takođe moraju ostati fleksibilni kako bi pomogli deci da prilagode rutine svojim jedinstvenim potrebama.
Na primer, sva deca svih uzrasta treba da imaju redovno vreme za spavanje i ustajanje. Međutim, roditelji mogu biti otvoreni za plan saradnje sa starijom decom o tome kakva bi ta vremena trebalo da budu, ili da se bave obrascima i signalima mlađe dece, radeći na razumnom kompromisu koji uzima u obzir potrebe pojedinačnog deteta. Poruka roditelja o važnosti sna nikada ne bi trebalo da odustane.
4. Upravljajte kućnim pitanjima koja utiču na san
Istraživanja pokazuju da određeni problemi van spavaće sobe stvaraju trenutni i dugoročni rizik za kvalitet spavanja dece. To uključuje izlaganje pasivnom dimu, prekomerno ili večernje izlaganje plavom svetlu sa ekrana i sukobe u kući. Suočavanje sa ovim faktorima će verovatno isplatiti dividende kada je reč o tome da se vaša deca dobro naspaju.
Dobra higijena sna je porodična stvar. Nikad nije kasno da se navike podstaknu u dobrom pravcu i da se ponovo posvetite tome da svako dobije odmor koji mu je potreban. Navike spavanja vašeg deteta mogu biti kritični gradivni element doživotnog zdravlja.