Bolest koronarnih arterija i velika depresija mogu biti genetski povezani putem inflamatornih puteva sa povećanim rizikom od kardiomiopatije, degenerativne bolesti srčanog mišića, otkrili su istraživači sa Medicinskog centra Univerziteta Vanderbilt i Opšte bolnice u Masačusetsu.
Njihov izveštaj, objavljen 5. aprila u časopisu Nature Mental Health, sugeriše da lekovi koji se prepisuju za koronarne arterijske bolesti i depresiju, kada se koriste u kombinaciji, potencijalno mogu smanjiti upalu i sprečiti razvoj kardiomiopatije.
„Ovaj rad sugeriše da hronična inflamacija niskog nivoa može biti značajan doprinos i depresiji i kardiovaskularnim bolestima“, rekla je autorka lista, dr Lea Dejvis, vanredni profesor medicine u Odeljenju za genetičku medicinu i Vanderbiltov Institut za genetiku.
Veza između depresije i drugih ozbiljnih zdravstvenih stanja je dobro poznata. Čak 44% pacijenata sa koronarnom bolešću (CAD), najčešćim oblikom kardiovaskularnih bolesti, takođe ima dijagnozu teške depresije. Ipak, biološki odnos između ova dva stanja ostaje slabo shvaćen.
Moguća veza je zapaljenje. Promene u nivoima inflamatornih markera primećene su u oba stanja, što sugeriše da može postojati zajednički biološki put koji povezuje neuroinflamaciju u depresiji sa aterosklerotskom inflamacijom u CAD.
U trenutnoj studiji, istraživači su koristili tehniku koja se zove skeniranje asocijacija na celom transkriptomu da bi mapirali polimorfizme pojedinačnih nukleotida (genetske varijacije) uključene u regulisanje ekspresije gena povezanih i sa CAD i sa depresijom.
Tehnika je identifikovala 185 gena koji su bili značajno povezani i sa depresijom i sa CAD, a koji su „obogaćeni” za biološke uloge u upali i kardiomiopatiji. Ovo sugeriše da predispozicija i za depresiju i za CAD, koju su istraživači nazvali (velika) depresivna CAD, ili (m)dCAD, može dalje predisponirati pojedince na kardiomiopatiju.
Međutim, kada su istraživači skenirali velike elektronske baze podataka zdravstvenih kartona na VUMC-u, Mass General-u i Programu za istraživanje svih nas Nacionalnog instituta za zdravlje, otkrili su da je stvarna učestalost kardiomiopatije kod pacijenata sa obogaćenim genima za (m)dCAD niža od samo kod pacijenata sa CAD.
Jedno od mogućih objašnjenja je da lekovi koji se prepisuju za CAD i depresiju, kao što su statini i antidepresivi, mogu sprečiti razvoj kardiomiopatije smanjenjem upale, zaključili su istraživači.
„Potrebno je više istraživanja da bi se istražili optimalni mehanizmi lečenja“, dodao je Dejvis, „ali u najmanju ruku ovaj rad sugeriše da zdravlje srca i mozga pacijenata treba uzeti u obzir zajedno kada se razvijaju planovi upravljanja za lečenje depresije ili kardiovaskularnih bolesti“.
Dr Kritika Sing, prvi autor rada, bivša je diplomirana studentkinja u Dejvis laboratoriji, a sada je postdoktorski saradnik za inovacije u Novartisu u Kembridžu, Masačusets.