Nedavna studija koju su sproveli istraživači sa Univerziteta Sičuan u Kini sugeriše da poboljšanje mišićne snage može imati veće koristi za zdravlje mozga nego trenutni fokus na lekove protiv gojaznosti, poput Ozempica. Prema retrospektivnoj analizi, snaga stiska i raspodela potkožnog masnog tkiva bolji su pokazatelji za predviđanje neurodegenerativnih bolesti i bioloških znakova starenja mozga nego opšti pokazatelji mišićne mase i telesne masti.
Studija, predvođena dr. Šišijem Ksuom, analizirala je devetogodišnje podatke od 412.691 učesnika u UK Biobank, sa prosečnom starošću od 56 godina na početku. Od tih učesnika, 8.224 je razvilo demenciju, uključujući Alchajmerovu i Parkinsonovu bolest.
Rezultati studije pokazuju da su učesnici sa visokom mišićnom snagom imali 26 procenata manju šansu da razviju neurodegenerativne bolesti. Kvalitet mišića, u poređenju sa kvantitetom, čini se da igra važniju ulogu u razvoju ovih bolesti.
Pored toga, analiza je otkrila da veća količina masti na rukama, u poređenju sa nogama, može povećati rizik od neurodegenerativnih stanja za 18 procenata. Ovi nalazi ne sugerišu da masti direktno uzrokuju bolesti, ali raspodela masti može biti znak zdravstvenih problema koji pogoršavaju starenje mozga.
Studija takođe ističe da visoki nivo abdominalne masti povezuje se sa povećanim rizikom od neurodegeneracije. Kod muškaraca sa visokim nivoom abdominalne masti, stopa bolesti bila je 3,38 slučajeva na 1.000 osoba godina, dok je kod žena bila 2,55 slučajeva. Nasuprot tome, kod osoba sa niskim nivoom abdominalne masti, stopa je bila značajno niža.
„Ciljane intervencije za smanjenje sala na trupu i rukama, kao i promovisanje zdravog razvoja mišića, mogu biti efikasnije u zaštiti od neurodegenerativnih bolesti nego opšti pristupi kontroli težine“, sugeriše Huan Song, epidemiolog sa Univerziteta Sičuan.
Ova studija naglašava važnost upravljanja kardiovaskularnim bolestima i promovisanja zdravog mišićnog sastava kako bi se smanjio rizik od neurodegenerativnih bolesti. Sa više od 60 miliona ljudi širom sveta koji su pogođeni ovim bolestima, pronalaženje preventivnih mera je ključno za buduće generacije.
Studija je objavljena u časopisu Neurologija.