U pregledu „Bench to Bedside“ objavljenom u časopisu Brain Medicine, istraživači dr Ksiaoiu Song i profesor Jan-Ake Gustafsson sa Univerziteta u Hjustonu i Karolinska instituta (Švedska) su rasvetlili terapeutski potencijal jetre X receptora beta (LRXβ) u lečenju depresije i anksioznosti. Ova sveobuhvatna analiza predstavlja značajan korak napred u razumevanju molekularnih osnova poremećaja mentalnog zdravlja i može doneti revoluciju u njihovom lečenju.
LRXβ, poznat po svojoj ulozi u metabolizmu holesterola i upali, sada se pojavljuje kao ključni igrač u neuronauci i psihijatriji. Pregled analizira nedavna otkrića o regulaciji i funkciji LRXβ u ponašanjima povezanima sa depresijom i anksioznošću, zasnovanim na studijama sa životinjskim modelima koji obuhvataju specifične karakteristike ovih poremećaja.
Dr. Song ističe da LRXβ igra ključnu ulogu u prevenciji bolesti centralnog nervnog sistema kod eksperimentalnih modela glodara. „Ako se ova zapažanja prevedu na ljude, LRXβ bi mogao postati nova terapijska meta za lečenje neuropsihijatrijskih poremećaja, posebno depresije i anksioznosti,“ objašnjava on.
Istraživači postavljaju ključna pitanja za buduća istraživanja, poput mogućnosti terapija ciljanih na LRXβ kao novog pristupa u lečenju depresije otporne na lečenje, kao i uticaja specifičnih efekata LRXβ na personalizovane pristupe u psihijatriji.
Pregled takođe istražuje ulogu LRXβ u poremećaju autističnog spektra (ASD), sugerišući veze između metabolizma holesterola, razvoja mozga i simptoma ASD-a. Ova neočekivana veza poziva na dalje ispitivanje potencijalnih strategija intervencije za ASD kroz modulaciju aktivnosti LRXβ.
Profesor Gustafsson naglašava šire implikacije ovih nalaza: „Veza između LRXβ, tradicionalno povezanog sa metaboličkim funkcijama, i složenih psihijatrijskih poremećaja kao što su depresija i anksioznost, poziva nas da razmišljamo holistički o mentalnom zdravlju i njegovim osnovnim molekularnim mehanizmima.“
Dok istraživanja napreduju, postavlja se nekoliko pitanja o uticaju faktora životne sredine na aktivnost LRXβ u mozgu i potencijalnim efektima intervencija u načinu života na mentalno zdravlje.
Iako su nalazi obećavajući, autori upozoravaju na potrebu dodatnih osnovnih istraživanja i kliničkih ispitivanja kako bi se utvrdilo da li se novi lekovi koji ciljaju na LRXβ mogu efikasno koristiti u lečenju neuroloških i neuropsihijatrijskih bolesti. Ovaj pristup postavlja kritična pitanja o dugoročnim efektima modulacije aktivnosti LRXβ, s obzirom na njegove široke funkcije u telu.