Bilo da je sveže isečen na kockice, posut ili natopljen u ulju, redovno dodavanje malo belog luka vašoj ishrani drži pod kontrolom i šećer i holesterol.
Meta-analiza 22 prethodne studije koje su uključivale 29 randomiziranih, kontrolisanih studija koje su sproveli istraživači sa Univerziteta Jugoistok i Univerziteta Kizang Minzu u Kini potvrđuje da je konzumacija belog luka povezana sa nižim nivoima glukoze i nekim vrstama molekula masti.
Glukoza i lipidi su ključni hranljivi sastojci za telo, obezbeđujući energiju i osnovu za širok spektar gradivnih blokova. Savremena ishrana često može dovesti do previše dobrih stvari, povećavajući rizik od zdravstvenih problema. Brojni drugi načini života, od konzumiranja alkohola do rutine vežbanja, takođe mogu uticati na nivo šećera i masti u telu.
„Kod zdravih osoba, metabolizam glukoze i lipida je precizno regulisan“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.
„Poremećaji metabolizma glukoze i lipida mogu dovesti do brojnih hroničnih bolesti, uključujući aterosklerozu, dijabetes i masnu bolest jetre.
U međuvremenu, beli luk je dugo bio povezan sa dobrim zdravljem, a ranije je bio povezan sa regulacijom lipida, kao i sa nivoom glukoze u izolovanim studijama.
Uzimajući istraživanje u celini, tim je potvrdio da su uticaji ostali pozitivni. Ustanovljeno je da oni koji su uključili beli luk u svoju ishranu imaju niži nivo glukoze u krvi, pokazatelje bolje dugoročne kontrole glukoze, više takozvanog ‘dobrog’ holesterola u obliku lipoproteina visoke gustine (HDL), manje tzv. ‘ holesterola ili lipoproteina niske gustine (LDL) i niži holesterol u celini.
Zanimljivo, čini se da nivoi triglicerida nisu bili pogođeni.
Podaci nisu dovoljno sveobuhvatni da bi dokazali direktan uzrok i posledicu – da možemo samo sažvakati više belog luka da direktno smanjimo rizik od srčanih oboljenja – ali udruženje snažno sugeriše da bi uobičajena biljka mogla biti ukusan način za upravljanje nivoima glukoze i lipida.
Više istraživanja i fokusiranije studije mogu pomoći da se razjasni šta se tačno ovde dešava. Ispitivanja obuhvaćena meta-analizom kretala su se u dužini od tri nedelje do godinu dana i uključivala su studije koje su koristile nekoliko različitih oblika belog luka: sirovi beli luk, ekstrakt starog belog luka i tablete belog luka u prahu.
„Rezultati su pokazali da beli luk ima blagotvorno dejstvo na glukozu u krvi i lipide u krvi kod ljudi, a njihova povezanost je statistički značajna“, pišu istraživači.
Što se tiče zašto ova povezanost postoji, smatra se da različiti aktivni sastojci u belom luku pomažu na različite načine, uključujući smanjenje oksidativnog stresa – vrste habanja ćelija koje može dovesti do problema kao što su kardiovaskularne bolesti.
Beli luk takođe uključuje antioksidativno jedinjenje zvano aliin, koje je ranije bilo povezano sa upravljanjem glukozom u krvi, lipidima u krvi i mikrobiomom creva. Verovatno je da kombinacija efekata uzrokuje rezultate prikazane ovde.
Jasno je da naša ishrana ide dug, dug put da utiče na naš zdravstveni izgled, na bolje ili na gore. Sada postoji više razloga da dodate beli luk na listu namirnica koje treba da uvrstimo u svoju ishranu.
„[Studija] pruža nove ideje za razvoj prirodnih proizvoda protiv bolesti povezanih sa metabolizmom glikolipida“, pišu istraživači.