Bebe su kao mali istraživači koji neprekidno upijaju informacije o svetu oko sebe. Njihova sposobnost učenja jezika započinje mnogo ranije nego što se ranije mislilo, pokazuje nedavno istraživanje objavljeno u oblasti razvojne nauke. Ovo istraživanje je otkrilo da bebe već sa četiri meseca starosti počinju da obraćaju pažnju na zvukove oko sebe, suprotstavljajući se prethodnom shvatanju da deca počinju usvajati jezičke obrasce tek nakon što se usklade sa maternjim jezikom između 6 i 12 meseci starosti.
Ova nova saznanja ne samo da nam pružaju uvid u rani proces učenja jezika kod dece već nam otvaraju mogućnosti da intervenišemo ranije kod dece koja bi mogla imati poteškoće sa govorom ili jezikom.
Naime, do prvog rođendana, bebe već uspevaju da precizno usmere svoju pažnju na zvukove svog maternjeg jezika, u procesu poznatom kao perceptivni prigušivač. Tokom ovog procesa, njihov mozak efikasno filtrira zvukove oko njih, fokusirajući se na one koji su bitni za njihovo okruženje.
U periodu od šest meseci, bebe mogu razlikovati zvukove iz jezika koje nikada nisu ni čule. Na primer, mogu razaznati specifične kontraste u hindu jeziku koji su izazovni za odrasle, ili prepoznati jedinstvene tonove u mandarinskom jeziku, iako odrastaju u okruženju gde se govori engleski.
Međutim, između šestog i 12. meseca, deca počinju da se fokusiraju na zvukove koje najčešće čuju, finim podešavanjem svoje percepcije. Ova promena se dešava ranije za samoglasnike, oko šestog meseca, dok se kod suglasnika dešava bliže desetom mesecu života.
Nedavno istraživanje je otkrilo da bebe već sa četiri meseca starosti počinju da uče kako se fizički prave zvukovi, što se dešava mnogo pre nego što se očekivalo da će se proces sužavanja percepcije započeti.
U jednom eksperimentu sprovedenom sa 34 bebe uzrasta od četiri do šest meseci, kroz igru sa crtanim slikama i jezičkim zvucima, istraživači su pokazali da bebe mogu povezati zvukove sa odgovarajućim vizuelnim informacijama, demonstrirajući svoju sposobnost učenja i povezivanja informacija.
Ovo otkriće menja naše razumevanje procesa učenja jezika kod beba, sugerišući da deca počinju da prepoznaju obrasce već sa četiri meseca, pre nego što se fokusiraju na zvukove svog maternjeg jezika između šestog i 12. meseca života.
Ovi rezultati postavljaju brojna pitanja o tome kako deca uče jezik i kako to može uticati na njihov dalji razvoj. Nastavak istraživanja ovih oblasti pružiće nam uvid u složene procese učenja jezika kod dece i otvoriće nova vrata za podršku deci koja se suočavaju sa jezičkim izazovima.