Bakterije u ustima povezane sa preživljavanjem plućne fibroze

Bakterije u ustima povezane sa preživljavanjem plućne fibroze

Bakterije u ustima mogu igrati ulogu u preživljavanju od idiopatske plućne fibroze (IPF), otkriva nova studija koju su vodili istraživači sa Univerziteta u Mičigenu i Univerziteta u Virdžiniji.

Nalazi dolaze iz veće analize uloge mikrobioma pluća i IPF-a. Radeći pod hipotezom da tretman antibioticima može poboljšati ishode kod pacijenata sa bolešću, CleanUP-IPF studija uključuje prikupljanje briseva obraza i drugih uzoraka za ispitivanje promena u populaciji bakterija.

David O’Dvier, MD, Ph.D., sa Odseka za plućnu i intenzivnu medicinu na Medicinskom fakultetu U-M, u partnerstvu sa Džonom Komom, MD i Imreom Nothom, MD, sa Univerziteta Virdžinije i njihovim timom, uvideo je priliku takođe za proučavanje uloge oralnog mikrobioma u plućnim bolestima, pošto je sada opšte prihvaćeno da bakterije iz usta i grla daju glavni doprinos mikrobiomu pluća.

Koristeći analizu 16S rRNA i druge genetske tehnike, tim je izvukao DNK iz briseva obraza kako bi potražio tragove.

Iznenađujuće, otkrili su da je jedna vrsta bakterija, Streptococcus mitis, imala tendenciju da dominira kod određenih pacijenata sa IPF-om koji nisu lečeni antibioticima. Štaviše, ti pacijenti su imali bolju funkciju pluća i manje teške bolesti – i, na kraju, imali su veće šanse da prežive.

Do danas, istraživanja su pokazala da raznovrsniji skup bakterija u plućima i crevima odražava bolje zdravlje. Međutim, to ne važi za usta, primetio je O’Dvajer. Streptococcus mitis ima tendenciju da deluje kao čuvar drugih bakterijskih pretnji, uključujući one koje mogu izazvati parodontalnu bolest, rekao je on.

Tim posebno nije pronašao isti zaštitni odnos između oralnog Streptococcus mitis i IPF-a kod pacijenata koji su primali antibiotike. Buduće studije imaju za cilj dalje određivanje različitih bakterijskih populacija u oralnom i plućnom okruženju kod pacijenata sa IPF-om kako bi se razumela veza između ovih mikrobioma i bolesti.