Određene kombinacije bakterija koje se nalaze u prašini u dečijim vrtićima mogu imati uticaj na njihova mlada pluća.
Istraživači pokušavaju da shvate da li pohađanje dnevne nege može uticati na zdravlje pluća dece. Njihov cilj je da smanje rizik od astme.
„Pronalazimo mešavine različitih bakterija i drugih mikroba koje žive svuda – spolja, unutar naših domova, na našoj koži, pa čak i unutar našeg tela. Ove zajednice bakterija, poznate kao mikrobiota, mogu imati blagotvorne ili štetne efekte na naše zdravlje“, rekao je dr. Annabelle Bedard, istraživač u Insermu (Francuski nacionalni institut za zdravstvo i medicinska istraživanja) u Parizu, Francuska.
„Mala deca će doći u kontakt sa bakterijama koje žive u dnevnim centrima preko svoje kože i usta i udišući ih. Tako da možemo očekivati da će ova izloženost imati uticaj na pluća u razvoju dece putem različite mikrobiote koja nastaje u dečjim disajnim putevima, creva ili kože“, rekao je Bedar u saopštenju Evropskog respiratornog društva. Nalazi su zakazani za prezentaciju na godišnjem sastanku društva ove nedelje u Milanu, Italija.
U Sjedinjenim Državama, 6 miliona dece — oko 1 od 12 — ima astmu, prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti. To je ozbiljna bolest koja uzrokuje piskanje, otežano disanje i kašalj.
Za ovu studiju, istraživači su koristili prilagođeni usisivač za prikupljanje uzoraka prašine sa poda više od 100 ustanova dnevne njege u Parizu. Zatim su koristili genetsku analizu da identifikuju različite vrste bakterija koje su pronašli.
Takođe su pitali roditelje 515 dece koja pohađaju vrtiće da li njihova deca imaju bilo kakve respiratorne simptome, kao što je piskanje. Deca su bila prosečne starosti od 2 godine.
Tim je zatim grupisao mešavine mikrobiote iz centra u četiri široke kategorije.
Istraživači su otkrili da je jedna od ovih kategorija, u kojoj su dominirale dve različite bakterije Streptococcus i Lactococcus, povezana sa povećanjem rizika od zviždanja, kada su je uporedili sa uobičajenijom kategorijom, koja je uključivala mešavinu Streptococcus, Neisseria i bakterije Haemophilus.
„Kod dece mlađe od 3 godine, zviždanje se smatra ranim znakom astme. Naše istraživanje sugeriše da postoje razlike u riziku od ponovnog zviždanja u zavisnosti od mešavine bakterija u dnevnoj nezi“, rekao je Bedar.
„Sada moramo da razumemo koji faktori utiču na ovu bakterijsku zajednicu, na primer kako se prostorije čiste i provetravaju, i kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru. Ovo bi, zajedno sa budućim nalazima drugih studija, moglo da nam pomogne da razumemo kako da poboljšamo uslove i informišemo javno zdravlje strategije za prevenciju hroničnih respiratornih bolesti kao što je astma kod dece“, dodao je Bedar.
Nalazi predstavljeni na medicinskim sastancima smatraju se preliminarnim dok se ne objave u časopisu sa recenzijom.