Atopijski dermatitis: Virusi otkriveni kao nova opcija terapije

Atopijski dermatitis: Virusi otkriveni kao nova opcija terapije

Do 15% dece i 5% odraslih je zahvaćeno hroničnom inflamatornom bolešću kože atopijskim dermatitisom. Uprkos naprednim terapijskim merama, jak svrab i ekcem, posebno na laktovima ili kolenima, izazivaju veliku nevolju kod pacijenata.

Tokom studije sprovedene na MedUni Vien, istraživački tim na čelu sa Volfgangom Veningerom, šefom odeljenja za dermatologiju, otkrio je novi pristup: bakteriofage, koji kolonizuju kožu kao virusne komponente mikrobioma i mogu da pokreću razvoj inovativnih terapije atopijskog dermatitisa. Rezultati istraživanja su nedavno objavljeni u časopisu Science Advances.

Do sada je značaj bakteriofaga („žderača bakterija“, koji se nazivaju i fagi) u ljudskom telu bio poznat prvenstveno iz analiza creva. U potrazi za inovativnim terapijskim merama za atopijski dermatitis (AD), istraživački tim MedUni Vienna je sada po prvi put istražio interakciju faga i bakterija u koži. Na kraju krajeva, odavno je poznato da je napredovanje AD praćeno masivnim promenama u mikrobiomu kože.

Mikrobiom je zbir svih mikroorganizama na koži i prvenstveno je istražen zbog njegovih bakterijskih sastojaka. Nije poznato da li virusi takođe doprinose prirodi bakterijskog mikrobioma u zdravoj i bolesnoj koži. Fagi su virusi različitih tipova i funkcija čiji je jedini cilj da inficiraju bakterije, čime ih ili uništavaju — ili stimulišu da se razmnožavaju.

„U našoj studiji otkrili smo ranije nepoznate fage u mikrobiomu uzoraka kože pacijenata sa AD, koji pomažu određenim bakterijama da rastu brže na različite načine“, primećuju prvi autori Karin Pfisterer i Matthias Vielscher sa Odeljenja za dermatologiju na MedUni Beču.

Nastala promena u ravnoteži između faga i bakterija nije otkrivena u uporednim uzorcima zdravih pojedinaca i može biti jedno od objašnjenja za prenaseljenost mikrobioma kože bakterijama zvanim Staphilococcus aureus pronađenim u AD.

Ovi nalazi značajno doprinose boljem razumevanju bioflore kože kod pacijenata sa AD i otvaraju put za razvoj novih ciljanih terapijskih intervencija: Identifikovanjem i kultivisanjem faga specijalizovanih za Staphilococcus aureus, dostupna je nova opcija koja obećava.

Bakteriofagi se nalaze ne samo u telu, već u svakom staništu naseljenom bakterijama. Postoji 10 31 različita vrsta faga. Jedna od njihovih karakteristika je da su se pokazali izuzetno specifičnim kada je u pitanju izbor cilja infekcije: većina faga se specijalizuje za određeni rod, a u mnogim slučajevima samo za jednu vrstu bakterija.

Iako to čini izazov za naučnike da identifikuju tip faga koji je potreban za određenu svrhu, to im takođe omogućava da ih koriste na ciljani način. Bakterijski virusi ne prave razliku između rezistentnih na antibiotike i drugih bakterija; pa se istražuju kao moguće oružje u borbi protiv multirezistentnih patogena. Planirane su dalje studije kako bi se potvrdila terapija fagom za lokalnu primenu kod atopijskog dermatitisa.