Najčešća hronična bolest jetre—metabolička disfunkcija povezana sa steatotskom bolešću jetre (MASLD)—karakteriše se povećanim nagomilavanjem masti u jetri zbog faktora kao što su gojaznost i dijabetes tipa 2.
Ovako povišena masnoća predstavlja ozbiljne zdravstvene rizike, ali nedavno kliničko ispitivanje objavljeno u JAMA i koje su sproveli istraživači iz Opšte bolnice u Masačusetsu ukazuje na mogući tretman: aspirin.
„Pošto se procenjuje da MASLD pogađa do trećine odraslih u SAD, aspirin predstavlja atraktivnu potencijalnu jeftinu opciju za sprečavanje progresije u cirozu ili rak jetre, komplikacije MASLD-a koje se najviše plaši“, rekao je stariji autor Andrev T. Chan, a. gastroenterolog i profesor na Harvardskoj medicinskoj školi.
Chan i njegove kolege su testirali potencijal aspirina jer lek smanjuje upale i utiče na metabolizam masti.
U njihovom ispitivanju faze II, 80 odraslih osoba sa MASLD je randomizirano da primaju dnevne niske doze aspirina ili placeba tokom šest meseci. Na kraju studije, prosečna promena u sadržaju masti u jetri bila je minus 6,6% sa aspirinom u odnosu na plus 3,6% sa placebom, što pokazuje da niske doze aspirina smanjuju prosečan sadržaj masti u jetri za 10,2% u poređenju sa placebom.
Utvrđeno je da je aspirin bezbedan i da se dobro podnosi, a takođe je poboljšao različite markere zdravlja jetre.
„Višestruki neinvazivni testovi krvi i slika zasnovani na masnoću jetre, upalu i fibrozu pokazali su sličan pravac koristi koji je favorizovao lečenje aspirinom“, rekla je glavni autor i glavni istraživač Trejsi G. Sajmon, hepatolog i instruktor na Medicinskom fakultetu. . „Zajedno, ovi podaci podržavaju potencijal da aspirin pruži prednosti pacijentima sa MASLD-om.“
Potrebne su dodatne studije da bi se utvrdilo da li kontinuirana upotreba aspirina može smanjiti rizik od dugoročnih zdravstvenih komplikacija povezanih sa MASLD-om, rekli su istraživači.